Nowy prezydent Senegalu. Czego można spodziewać się po tym polityku?

Data publikacji: 03.04.2024 18:56
Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 13:59
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Senegal ma nowego prezydenta. Został nim Bassiru Diomaye Faye
Senegal ma nowego prezydenta. Został nim Bassiru Diomaye Faye, Autor - EPA/JEROME FAVRE Dostawca: PAP/EPA.
Senegal ma nowego prezydenta. Został nim Bassiru Diomaye Faye. Stabilność, rozwój i bezpieczeństwo afrykańskiego państwa ma znaczenie także dla Europy, bo to właśnie z Senegalu i przez Senegal na stary kontynent trafia wielu Afrykańczyków szukających lepszych perspektyw na przyszłość. 
  • Zwycięzcą wyborów prezydenckich w Senegalu jest Bassirou Diomaye Diakhar Faye. Wybrany został już pierwszej turze przez ponad 54 procent głosujących.
  • Jego zaprzysiężenie odbyło się we wtorek, a do prezydenckiego pałacu wprowadziły się dwie żony - Marie Khone i Absa, gdyż Faye pochodzi z tej części senegalskiej społeczności, która dopuszcza wielożeństwo.
  • Ustępujący prezydent próbował przedłużyć swoją kadencję, wywołało to jednak ogromne protesty społeczne.

Bassirou Diomaye Diakhar Faye został nowym prezydentem Senegalu. Jego poprzednik od dłuższego czasu usiłował przedłużyć swoją kadencję. W tym celu starał się m.in. manipulować przy konstytucji. - To się spotkało z ogromnym sprzeciwem, ale też z akcją dyplomatyczną. Właściwie wszyscy partnerzy zagraniczni bardzo intensywnie próbowali wyperswadować ten pomysł - przypomina Jędrzej Czerep. 

POSŁUCHAJ

31:40

Nowy prezydent Senegalu. Czego można spodziewać się po tym polityku? (Więcej świata/Jedynka)

Kim jest Bassirou Diomaye Diakhar Faye?

Bassirou Diomaye Diakhar Faye uważany jest za polityka antyestablishmentowego. Sam mówi, że jest zainteresowany wywróceniem systemu. - Jest opisywany jako polityk radykalny, przedstawiciel nurtu lewicowego panafrykanizmu. Budzi duży lęk, przynajmniej na Zachodzie. Lęk ten spowodowany jest faktem, że pod tym nurtem podpisują się choćby przywódcy junt wojskowych z regionu Afryki Zachodniej - tłumaczy gość audycji. 

Sam Bassirou Diomaye Diakhar Faye i jego mentor w radykalizmie są jednak bardziej "pragmatyczni". - To nie są charyzmatyczni wojskowi, to są inspektorzy podatkowi. Ludzie przywiązani do jakości instytucji, którzy walczyli z korupcją w swoim kraju, którzy rzeczywiście oceniają, że stan partnerstw z Francją czy z UE jest dalece niekorzystny dla Senegalu. Co zresztą jest prawdą - podsumowuje rozmówca Magdaleny Skajewskiej.

W audycji również:

- od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 200 pracowników organizacji humanitarnych. Według Aid Worker Security Database (AWSD), dokumentującej ataki na działaczy humanitarnych, większość zabitych pracowała dla Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie (UNRWA),

- jeśli potwierdzą się obawy, że popularna wśród Ukraińców aplikacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, Telegram będzie na Ukrainie zakazany - napisał hiszpański dziennik "El Pais". W Hiszpanii ten komunikator także został sądownie zakazany. Tik Tok ma wkrótce być zakazany w USA. Jak tego typu komunikatory wpływają na sytuację polityczną, społeczną w różnych państwach?,

- służby specjalne USA powiązały tzw. syndrom hawański z działalnością służb rosyjskich. Syndrom hawański doprowadził do problemów zdrowotnych amerykańskich dyplomatów. Zaczęło się od Kuby.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Magdalena Skajewska

Goście: Anna Radecka (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), prof. Arkadiusz Kowalski (Szkoła Główna Handlowa), Jędrzej Czerep (Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 29.03.2024

Godzina emisji: 17.30

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.