Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

Data publikacji: 16.04.2024 15:50
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 15:59
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prof. Magdalena Środa
Prof. Magdalena Środa , Autor - Beata Zawrzel/REPORTER
W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
  • W audycji "Po drugiej stronie lustra" Artur Wolski z prof. Magdaleną Środą rozmawia m.in. o jej dorobku naukowym. 
  • Gościni Jedynki zawodowo zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą. 
  • Prof. Środa mówi w audycji m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. 

Wartości przekazane przez rodziców 

Prof. Magdalena Środa wychowała się w środowisku naukowym. Jest córką socjologa - Edwarda Ciupaka, profesora zwyczajnego UW. - Tata nigdy nie był moralistą, był raczej przyjacielem i osobą niesłychanie pomocną - mówi prof. Magdalena Środa na antenie radiowej Jedynki. - Pierwszy dźwięk, który przypominam sobie ze swojego najwcześniejszego dzieciństwa, to był stukot maszyny do pisania. I ja wiedziałam, że jest jedno miejsce w domu, które jest niemal święte. Było to biurko mojego ojca, gdzie powstawały książki, prace, artykuły. On był niesłychanie rzetelny, bardzo się przygotowywał, robił badania - wspomina. 

- Pamiętam, że bardzo byłam młodziutką osobą i miałam z jakichś powodów lęki przed zostaniem samej w domu, i tata zabierał mnie wtedy na wykłady. Siedziałam w tylnej ławce i słuchałam wykładów, nie rozumiejąc zbyt wiele, gdyż miałam 5, 6 lat, ale rzeczywiście mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - dodaje. 

Prawa kobiet w Polsce. Czy widać pozytywne zmiany?

Rozmówczyni Artura Wolskiego od lat zajmuje się filozofią polityczną i feministyczną oraz problematyką kobiecą. Jak w ostatnich czasach zmieniły się prawa kobiet? - Polityka względem kobiet w naszym kraju jest coraz bardziej restrykcyjna, patriarchalna i fundamentalistyczna. Oceniam to z perspektywy ostatnich ośmiu lat, ale poprzednie ugrupowania rządzące też szły na jasne układy z Kościołem kosztem kobiet - uważa prof. Środa. - Z drugiej strony muszę powiedzieć, że ja się dzisiaj czuję już zwolniona ze swojego feministycznego aktywizmu, bo jest tyle młodych kobiet działających, aktywnych, które przejęły pałeczkę - stwierdza. 

Czytaj także:

Prof. Magdalena Środa: filozofia jest trudną dziedziną 

Podczas rozmowy z Arturem Wolskim prof. Magdalena Środa przyznaje, że uwielbia nauczać. - Nauczanie jest fantastyczne, ja uczę 42 lata. Czuję przed początkiem roku akademickiego takie miłe podniecenie - mówi. 

- Filozofia jest trudną dziedziną, wiele tekstów jest bardzo trudnych, bardzo zawiłych, chociaż to jest zawsze fantastyczna przygoda. Gdybym nie miała takiego zadania, które zarazem jest moim powołaniem, żeby tę treść dobrze sobie uporządkować (bo przecież będę o tej treści mówiła ze studentami), to czułabym się pewno trochę tak, jak zakorkowana butelka szampana, która pełna jest wiedzy, ale co z nią robić - przyznaje gościni Jedynki.  


POSŁUCHAJ

28:57

Prof. Magdalena Środa była gościem audycji "Po drugiej stronie lustra". (Jedynka)

 

Zobacz też: 

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadził: Artur Wolski

Gość: prof. Magdalena Środa (filozofka, publicystka, wykładowczyni etyki na Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 16.04.2024 r.

Godzina emisji: 0.10

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.