Już od samego rana, z okazji urodzin Jedynki, na słuchaczy czekała dźwiękowa niespodzianka. Dziennikarze znani z anteny Programu 1 Polskiego Radia nagrali swoją wersję wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio". Nikt oczywiście nie może równać się z interpretacją na przykład Ireny Kwiatkowskiej, ale próbować warto. Liczy się dobra zabawa, ukłon wobec słuchaczy i oczywiście przypomnienie jednego z najznamienitszych utworów mistrza poezji dziecięcej, którą uwielbiają także rodzice i dziadkowie. Nagrany materiał zaprezentowaliśmy w "Sygnałach dnia" (godz. 6.00-9.00), a całość będzie też można oglądać w naszych mediach społecznościowych.
Obchodzone urodziny Jedynki to dla nas pretekst, by porozmawiać z najwierniejszymi słuchaczami Programu 1 Polskiego Radia, w tym także "Czterech pór roku" (godz. 9.00-12.00). Zaprosiliśmy również gości, którzy pomagają organizować wyjątkowe, perfekcyjne imprezy urodzinowe. Jak taką uroczystość zaplanować, czego nie może na niej zabraknąć, jak zadbać o odpowiednią oprawę, wybrać stosowne prezenty i zamówić urodzinowy tort? O pomysły na perfekcyjne urodziny zapytaliśmy specjalistów zajmujących się tego rodzaju przedsięwzięciami.
Wśród naszych gości m.in. Ewa Drzewicka, która tworzy torty o przeróżnych kształtach i smakach (laureatka prestiżowych konkursów cukierniczych nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Australii, Niemczech i Luksemburgu). O stosownych prezentach i kwiatach opowiedział Wojciech S. Wocław zajmujący się savoir-vivre'em i etykietą. Zaprosiliśmy też Paulinę Braun, organizatorkę różnego rodzaju imprez, w tym przede wszystkim międzypokoleniowych dancingów, łączących różne generacje. Z kolei Małgorzata Abgarowicz zajrzała do sklepu z urodzinowymi gadżetami oraz porozmawiała z najmłodszymi o tym, jak oni wyobrażają sobie wyjątkowe urodziny organizowane nie tylko dla swoich rówieśników, ale też dla dorosłych.
W "Muzycznej Jedynce" (godz. 13.00-15.00) czekało połączenie historii i teraźniejszości, tradycji i nowoczesności. W pierwszej godzinie ogłosiliśmy konkurs literacki na nową piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor. Był z nami Amadeusz Szklarz-Habrowski z Muzeum Literatury, z którym pomówiliśmy o konkursie, ale także o wspaniałej karierze Ireny Santor. Pojawiły się m.in. fragmenty koncertu "Kolory mojej Warszawy". W drugiej godzinie przypomnieliśmy najsłynniejsze audycje muzyczne Jedynki, ich głosy i wyjątkową muzykę.
"Ekspres Jedynki" (godz. 15.00-17.00) to świętowanie urodzin Jedynki w różnych częściach Polski. To relacje na żywo reporterów z Polski, którzy łączą się z nami "z ulicy". Reporterzy podpowiedzieli, na jakich częstotliwościach można słuchać Jedynki w danym mieście/regionie i zdradzili, czy w ich miastach są jakieś symbole Jedynki.
W "Jedynce dzieciom" (godz. 190.0-19.30) Agnieszka Kunikowska zaprosiła na radio od kuchni. Jak działają radiowe studia? Co wydaje wydawca? Co dzieje się w radiowej reżyserce? Jakie najdziwniejsze dźwięki skrywają radiowe archiwa?
W "Eurece" (godz. 19.30) Artur Wolski opowiedział o głosach radiowej Jedynki. Jego gościem była redaktor Eliza Bojarska - popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Słuchacze dowiedzą się, dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu.
O godz. 21.00 zaprosiliśmy na reportaż "Hejnalista" Doroty Bonieckiej-Górny, w którym przypomniano jedno z charakterystycznych, stałych punktów codziennej anteny Programu Pierwszego - nadawanie hejnału z wieży mariackiej. Po godzinie 21 wyemitowaliśmy reportaż o pasji życia jednego z siedmiu polskich hejnalistów. Mogą go usłyszeć słuchacze Programu 1 Polskiego Radia codziennie w samo południe. Jak mówi Jan Sergiel, bohater reportażu, zanim został hejnalistą, pracował w różnych miejscach, nie zawsze związanych z muzyką, ale muzyka zawsze była mu bliska. Dodatkowo we wsi Bieńkówka, w Beskidzie Makowskim, prowadzi orkiestrę dętą. Koncertuje ona często, jest jedną z nielicznych we wsi form aktywności jej mieszkańców.
W "Kronice sportowej" (godz. 22.30) na bazie archiwalnych taśm przedstawiliśmy historię Redakcji Sportowej:
- Pierwsza transmisja 20.02.1927 roku
- Pierwsza ekipa olimpijska Berlin 1936
- Pierwsza Kronika sportowa 30.11.1954
Na zakończenie urodzinowego dnia w "Kulturalnej Jedynce" po godz. 22.00 Anna Stempniak – Juśkiewicz przypomniała wielokrotnie nagradzane formy radiowe, czyli słuchowiska i reportaże artystyczne Polskiego Radia.
Program 1 Polskiego Radia ma 98 lat! Zobacz WIDEO - Jedynka - polskieradio.pl