Filmowe biografie gwiazd muzyki. Po co powstają?

Data publikacji: 02.05.2024 22:17
Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 22:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Bohemian Rhapsody" - amerykańsko-brytyjski film biograficzny z 2018 roku w reżyserii Bryana Singera opowiadający historię brytyjskiego zespołu rockowego Queen, skupiający się głównie na frontmanie i wokaliście grupy - Freddiem Mercurym
"Bohemian Rhapsody" - amerykańsko-brytyjski film biograficzny z 2018 roku w reżyserii Bryana Singera opowiadający historię brytyjskiego zespołu rockowego Queen, skupiający się głównie na frontmanie i wokaliście grupy - Freddiem Mercurym, Autor - mat. promocyjne
"Back to Black. Historia Amy Winehouse", "Bob Marley: One Love", "Bohemian Rhapsody" opowiadający historię zespołu Queen, "Rocketman" oparty na życiu Eltona Johna - to tylko niektóre z produkcji o gwiazdach muzyki. W przygotowaniu są filmy o Bobie Dylanie czy Brusie Springsteenie. Czemu służy kręcenie takich tytułów?
  • Od jakiegoś czasu w kinach mamy wysyp filmów opartych na biografiach znanych muzyków. Po co powstają takie filmy? Co przyciąga widzów?

Gościni audycji "Tu jest muzyka" filmoznawczyni, krytyczka filmowa, specjalistka od musicali dr Patrycja Mucha zwróciła uwagę, że tzw. biopic (film biograficzny) jako gatunek filmowy wykształcił się bardzo wcześnie. Co ciekawe, kiedyś nie przywiązywano większej wagi do tego, by film odzwierciedlał rzeczywistość, życie osoby, o której opowiadał. 

- Wydaje mi, że popularność filmów biograficznych wynika z tego, że lubimy odzyskiwać historie i przeżywać je na nowo. Freddie Mercury, lider zespołu Queen, zmarł ponad 30 lat temu. Dzięki filmowi "Bohemian Rhapsody" możemy zapoznać się z jego historią, przeżyć jeszcze raz emocje związane ze słynnym koncertem Live Aid z 1985 roku. Ten format biopic pozwala też na poznanie osoby a nie tylko jej twórczości - powiedziała dr Mucha.

Bohemian Rhapsody | Official Trailer [HD] | 20th Century FOX Źródło: 20th Century Studios/YouTube

Rozmówczyni Uli Kaczyńskiej zauważyła, że nie ma w zasadzie filmów, które pokazywałyby postaci, które miały spokojne, ustabilizowane życie. - Lubimy spektakularne historie, barwne osobowości - wskazała. Gwiazdy muzyki idealnie wpisują się w ten schemat. 

Filmowcy muszą jednak uważać, można bowiem łatwo wpaść w pułapkę. - Bardzo trudno się oprzeć pokusie, żeby nie pokazać tych najbardziej skandalicznych, bulwersujących, kontrowersyjnych momentów. A to często pogrąża takie produkcje - wyjaśniła ekspertka.


Czytaj także:


Nie wystarczy fizyczne podobieństwo

W filmach biograficznych - zdaniem dr Patrycji Muchy - bardzo ważne jest, by oddać ducha danej osoby, bohatera. Zastanowić się, zrozumieć, co dana piosenkarka czy piosenkarz przeżywali a co znalazło swoje odbicie w ich utworach, a nie tylko znaleźć aktorkę, aktora, który jest bardzo podobny fizycznie do odgrywanej postaci i ładnie odśpiewa piosenki.

- Renée Zellweger nie jest bardzo podobna do Judy Garland, ma zupełnie inną urodę, ale ona próbowała wczuć się w jej emocje. Lepiej zaproponować coś swojego niż próbować dokonać niemożliwego, czyli stać się Bobem Dylanem czy Freddiem Mercurym - podkreśliła.


Judy - Zwiastun PL (Official Trailer) Źródło: Kino Helios Polska/YouTube


Oglądając film biograficzny o naszym idolu musimy mieć świadomość, że nie jest to jego życie przeniesione na ekran 1:1. - Pamiętajmy, że twórcy, twórczynie pokazują swoją wizję, swój punkt widzenia. Nawet jeśli opierają się na istniejących materiałach archiwalnych, to dokonują ich subiektywnej selekcji - zaznaczyła gościni radiowej Jedynki.


POSŁUCHAJ

22:49

Filmowe biografie gwiazd muzyki. Po co powstają? (Tu jest muzyka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Tu jest muzyka

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: dr Patrycja Mucha (filmoznawczyni, krytyczka filmowa, specjalistka od musicali)

Data emisji: 1.05.2024

Godzina emisji: 20.15

kk

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.