Prof. Witold Zatoński: był czas, że na stacjach handlowało się głównie benzyną. Musimy do tego wrócić

Data publikacji: 06.05.2024 16:05
Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 08:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prof. Witold Zatoński i Roman Czejarek
Prof. Witold Zatoński i Roman Czejarek, Autor - Maciej Serzysko/Polskie Radio
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych to jeden z najnowszych pomysłów analizowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o to, by Polacy pili mniej - statystycznie każdy obywatel spożywa rocznie 11,5 litra spirytusu. Do pomysłu w audycji "Tylko szczerze" odniósł się m.in. prof. Witold Zatoński. 
  • Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych to zagadnienie poddawane obecnie analizom urzędników w Ministerstwie Zdrowia. 
  • Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że właśnie ograniczenie dostępności alkoholu jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie jego spożycia. 
  • A jakie zdanie w tej sprawie mają słuchacze Programu 1 Polskiego Radia i eksperci zajmujący się zagadnieniami zdrowotnymi?

Czy Polacy mają łatwy dostęp do alkoholu?

Prof. Witold Zatoński przypomina, że w roku 2002 rząd Leszka Millera obniżył akcyzę na alkohol o 30 proc. - To doprowadziło do tego, że tzw. ekonomiczna dostępność do alkoholu zwiększyła się wielokrotnie. O ile za średnią pensję w roku 2002 Polak mógł kupić ok. 30 butelek wódki to w tej chwili za średnią pensję moglibyśmy kupić 150 takich butelek - analizuje rozmówca Romana Czejarka.


POSŁUCHAJ

35:27

Czy zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych powinien wejść w życie? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Czy zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych to dobry pomysł?

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia dostępność do alkoholu powinna być regulowana rozsądnie. Czy rozsądne jest więc by alkohol można było kupić na stacjach benzynowych, gdzie najczęściej przyjeżdżamy samochodem? - W Polsce także był czas, kiedy na stacjach handlowało się przede wszystkim benzyną. Myślę, że musimy do tego wrócić. Bo to jest normalność - uważa prof. Zatoński. 

Dodaje, że w długi weekend na polskich drogach zatrzymano ponad 1500 pijanych kierowców. To niechlubny rekord i wynik zdecydowanie gorszy niż przed rokiem. - A to nie wszyscy pijani za kierownicą. To jest tylko jakiś mały wycinek. Jeżeli jesteśmy mądrym narodem to powinniśmy robić wszystko żeby kierowcy nie jechali swoimi wspaniałymi maszynami jeżeli są "na cyku" - zaznacza gość Jedynki. 


YouTube/Ministerstwo Zdrowia

Czy istnieje "kultura picia alkoholu"?

Prof. Witold Zatoński przytoczył również garść statystyk. - W latach 60. i 70. XX wieku we Francji czy we Włoszech rocznie wypijano mniej więcej 26 litrów czystego alkoholu. W tym czasie, w Polsce, wypijano mniej więcej 7-8 litrów. Skutki zdrowotne we Francji były dramatyczne. Oni byli krajem "numer jeden" jeśli chodzi o marskość wątroby czy nowotwory krtani - wylicza. 

Z czasem zaczęto tam zastanawiać się nad metodami rozwiązania problemu. - W tej chwili Francuzi piją rocznie mniej więcej 6-7 litrów alkoholu, a my 12 litrów. Przypomnijmy, że francuska ekonomia nie ucierpiała. Oni piją mniej, ale inny alkohol. Alkohol, który jest bardziej wytworny, który podaje się w specjalny sposób. We Włoszech pije się alkohol do obiadu, ale nie po to żeby się "urżnąć" - podsumowuje rozmówca Romana Czejarka. 

W audycji również:

Jaki prezent wybrać na komunię świętą? Dlaczego czasem dochodzi do "wyścigu na prezenty" wśród członków rodziny? Jak odnajdują się w grupie rówieśniczej dzieci, których najbliższych nie stać na drogie i wymyślne prezenty ani na przyjęcia komunijne i czy w przepychu nie zatraca się duchowego charakteru uroczystości? Gościem audycji była Joanna Andrzejewska, psycholog dziecięca i rodzinna.


POSŁUCHAJ

35:25

Jaki prezent wybrać na komunię świętą? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: prof. Witold Zatoński (internista, epidemiolog), Joanna Andrzejewska (psycholog dziecięca i rodzinna)

Data emisji: 6.05.2024

Godzina emisji: 13.00 - 15.00

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.