Przełomowa terapia genowa. 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch

Data publikacji: 15.05.2024 09:55
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 10:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ponad połowa wad słuchu u dzieci związana jest z różnego rodzaju mutacjami genetycznymi
Ponad połowa wad słuchu u dzieci związana jest z różnego rodzaju mutacjami genetycznymi, Autor - Shutterstock/H_Ko
Dzięki pionierskiej terapii genowej półtoraroczna Opal Sandy z Wielkiej Brytanii odzyskała słuch. Głuchotę spowodowała u niej wada genetyczna, a zabieg wykonano jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziewczynki. Po sześciu miesiącach od zastosowania terapii dziecko było w stanie usłyszeć nawet szept. Zaczęło również wypowiadać pierwsze słowa.
  • Dzięki pionierskiej terapii genowej 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch. Zabieg przeprowadzono, kiedy dziewczynka miała niespełna rok. 
  • Dziecku wstrzyknięto do ucha preparat zawierający nieszkodliwego wirusa.
  • Ponad połowa wad słuchu u maluchów związana jest z różnego rodzaju mutacjami genetycznymi.
  • Głuchota powodowana przez mutację genu OTOF zwykle wykrywana jest dość późno, w wieku dwóch, a nawet trzech lat, kiedy rozwija się już mowa dziecka. Wcześniej można ją wykryć, przeprowadzając badanie genetyczne.

Zabieg polegał na wstrzyknięciu do ucha wewnętrznego (ślimaka) preparatu zawierającego nieszkodliwego wirusa, do którego wprowadzono prawidłowy gen o nazwie OTOF, wywołujący jedną z odmian wrodzonej głuchoty. Przeniknął on do komórek ślimaka, przywracając dziecku słuch. W uchu wewnętrznym wibracje dźwiękowe muszą być przekształcone w sygnały chemiczne, wysyłane do mózgu poprzez nerw słuchowy. Brak prawidłowego białka powoduje, że komórki rzęsate nie są w stanie spełniać tej funkcji.

POSŁUCHAJ

06:37

Przełomowa terapia genowa. 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch (Więcej świata/Jedynka)

- Jest to terapia, o której naukowcy wiedzieli od kilku lat. Schorzenie, w którym możemy wyleczyć taką osobę, dotyczy około 8 procent osób, które rodzą się głuche. Te statystyki są bardzo różne, bo 2-3 lata temu mówiło się, że w całych Stanach Zjednoczonych i Europie będzie to 20 tysięcy osób. W tej chwili mówi się, że 20 tysięcy osób może być w samej Europie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. n. med. Piotr Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. - Ten gen działa w momencie, kiedy implant ślimakowy może nam nie dać pełnej efektywności, czyli ślimak funkcjonuje prawidłowo, natomiast sygnał ze ślimaka nie jest przesyłany dalej po drodze słuchowej - wyjaśnia otolaryngolog.

Szansa na nowe terapie 

- Postęp w diagnostyce biologii molekularnej, zastosowanie między innymi wirusów do wprowadzenia różnego rodzaju elementów łańcucha, czy innego rodzaju leków czy szczepionek, jest ogromną zdobyczą naszą, jako społeczeństwa, jako nauki i myślę, że ta droga, jakby oszukiwania po części naszego organizmu, ale wykorzystywania tego, co jest naturalne, daje szansę na nowe terapie i większą efektywność dostępnych terapii, które są proponowane pacjentom - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Skarżyński.

Zabieg u Opal Sandy przeprowadzono w prawym uchu. W lewym umieszczono implant ślimakowy, jaki od wielu lat stosowany jest u dzieci, także w Polsce. 

BBC News/Youtube

Mutacje genetyczne 

Ponad połowa wad słuchu u maluchów związana jest z różnego rodzaju mutacjami genetycznymi. Mutacja OTOF odpowiada za 6-8 proc. przypadków głuchoty u dzieci. 

Głuchota powodowana przez mutację genu OTOF zwykle wykrywana jest dość późno, w wieku dwóch, a nawet trzech lat, kiedy rozwija się już mowa dziecka. Wcześniej można ją wykryć, przeprowadzając badanie genetyczne.

Zwykle jednak jest ono wykonywane u dzieci, których rodzeństwo miało już wykrytą taką wadę. Tak było w przypadku Opal Sandy. Głuchotę wywołaną mutacją OTOF wykryto najpierw u jej pięcioletniej siostry Nory (wszczepiono jej jedynie implant ślimakowy).

Czytaj też:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: prof. dr hab. n. med. Piotr Skarżyński (otorynolaryngolog, audiolog i foniatra, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 14.05.2024

Godzina emisji: 17.43

Jedynka/PAP/kh/wmkor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.