"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki

Data publikacji: 16.05.2024 11:45
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 12:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Oczy Mony" Thomasa Schlessera to opowieść o chorej dziewczynce, która uczy się życia w przyspieszonym tempie, odwiedzając francuskie muzea
"Oczy Mony" Thomasa Schlessera to opowieść o chorej dziewczynce, która uczy się życia w przyspieszonym tempie, odwiedzając francuskie muzea, Autor - shutterstock
- Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Thomas Schlesser. Bohaterka powieści "Oczy Mony" odwiedza paryskie muzea, gdzie oglądając obrazy, w przyspieszonym tempie uczy się życia.
  • Powieść francuskiego historyka sztuki Thomasa Schlessera "Oczy Mony" to prawdziwy światowy bestseller.
  • Jest to opowieść o 10-letniej dziewczynce, która traci wzrok i jej dziadek postanawia raz w tygodniu zabierać ją do paryskich muzeów i za każdym razem opowiada o innym obrazie czy rzeźbie najwspanialszych artystów świata.
  • Dziadek Mony chce, aby jego wnuczka w przyspieszonym tempie zapamiętała jak najwięcej piękna tego świata, zanim zapadnie przed nią ciemność.
  • "Oczy Mony" to opowieść o sile sztuki, rodzinnej więzi i wyścigu z okrutną chorobą.

Dziadek przed każdym obrazem opowiada Monie historię tego dzieła i mówi, na co powinna zwrócić uwagę. Czy w muzeum należy rozmawiać o obrazach, czy jednak należy je oglądać w ciszy?

- Muzeum to szczególne miejsce. W pewnym sensie wiąże się z taką świętością i sacrum. Jest to miejsce surowe, często onieśmielające (…). Bardzo lubię tą myśl i podoba mi się pomysł, żeby muzeum było miejscem rozmów na temat oglądanych dzieł. Nawet jeśli komuś to przeszkadza, to może sobie pójść na wystawę stałą, gdzie najczęściej sale świecą pustkami i może sobie pokontemplować w ciszy - uważa Thomas Schlesser.


POSŁUCHAJ

27:37

"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki (Jedynka/Moje książki)

 

Czego uczy się Mona?

Mona, oglądając obrazy, uczy się życia w przyspieszonym tempie. Każde dzieło sztuki niesie jakąś wiadomość o życiu, moralności i filozofii. "Mona Lisa" uczy, żeby uśmiechać się do życia, a "Primabalerina" Degasa pokazuje, że trzeba wytańczyć życie. - Taki właśnie jest sens i znaczenie tej książki. Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - twierdzi Thomas Schlesser.

- "Oczy Mony" wpisują się w bardzo długą tradycję książek o dojrzewaniu. Tak, pomysł o przeżyciu życia w przyspieszeniu w ciągu 52 tygodni wpisuje się w tę tradycję. Mamy tutaj dziewczynkę, która być może straci wzrok, ale czy tak będzie, dowiadujemy się dopiero na ostatniej stronie - dodaje gość Jedynki.

Relacja dziadków z wnukami

Książka Thomasa Schlessera to historia o wzruszającej, bardzo mocnej relacji między wnuczką a dziadkiem. Jest to też opowieść o ciągłych wizytach u lekarzy, ale też o antykwariacie ojca Mony i małżeństwie rodziców.

- Nie jest to książka autobiograficzna. Nie miałem takich samych przygód, jak miała Mona. Miałem zupełnie innych dziadków. Natomiast uwielbiałem pokolenie moich dziadków. Z jedną babcią, która po części mnie wychowała, miałem bardzo silną relację i bardzo ją kochałem (…). Pisząc tę książkę, chciałem ożywić tę niesamowitą relację, która łączy pokolenie dziadków z pokolenie wnuków - mówi Thomas Schlesser.

Zobacz także:

Poza tym w audycji:

Rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską, autorką, która w 2017 roku była nominowana do Nagrody Bookera, o jej nowej powieści "Tajni dyrygenci chmur". Rzecz dzieje się w roku 1986, kiedy bohaterka książki, samotna dziewczynka z biednej robotniczo-chłopskiej rodziny, pierwszy raz odwiedza bibliotekę, jedzie na pierwsze kolonie, odkrywa rodzinne tajemnice i staje w obliczu wielkiej europejskiej katastrofy.

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Thomas Schlesser (autor książki "Oczy Mony"), Wioletta Grzegorzewska (autorka powieści "Tajni dyrygenci chmur)

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 23.09

DS

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.