- Oprócz tych badań, które są obowiązkowe, w przypadku kierowców zawodowych należy zwrócić uwagę na niekorzystne czynniki, które występują w tej pracy, żeby czasem poszerzyć te badania - twierdzi Paweł Dilis, lekarz uprawniony do badania kierowców.
Ekspert zwraca uwagę na duży stres kierowców, którzy w trakcie pracy muszą podejmować wiele decyzji. - Tutaj dobrze byłoby zrobić lipidogram i EKG. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki ryzyka, jak np. siedzący tryb, mała aktywność fizyczna i niewłaściwe odżywianie. Te rzeczy układają się w kierunku ryzyka chorób układu krążenia - wyjaśnia.
Podstawowe badania zlecane przez lekarza orzecznika to test przesiewowy na glukozę i dodatkowo badania okulistyczne. - Kierowca pracuje wzrokiem, więc musi mieć dobry wzrok - przyznaje Paweł Dilis.
Współpraca kierowcy z logistyką
Za kierowcą zawodowym stoi sztab ludzi z logistyki, którzy są w stanie pokierować go w dane miejsce, zadbać o opiekę medyczną i gdy ma dłuższą pauzę, to zorganizować chociażby samochód osobowy. - Nie ma co oszukiwać, pracując w transporcie, sytuacja jest dynamiczna. Codziennie dzieje się tak wiele rzeczy, że czasami musimy wymienić się spostrzeżeniami i zdaniem na dany temat - mówi Piotr Michalak związany z branżą logistyczną.
- Priorytetem z jednej strony jest terminowość i dostarczenie towaru do klienta, natomiast bezpieczeństwo jest ponad to. W momencie, w którym są rzeczy wymagające podjęcia decyzji, które opóźnią ładunek, a będą przede wszystkim na plus dla kierowcy pod kątem jego bezpieczeństwa, to my nie kalkulujemy, tylko to robimy - przyznaje gość Jedynki.
Pierwsza pomoc podczas wypadku
Nasze zdrowie i życie może zależeć od umiejętności ratowniczych, którymi dysponują kierowcy. Często to oni reagują jako pierwsi podczas wypadków i kolizji.
- Obliguje nas do tego Prawo o ruchu drogowym, jak i Kodeks karny, gdzie ponosimy odpowiedzialność za nieudzielenie pierwszej pomocy nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Należy pamiętać o podstawowych zasadach. Trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia w taki sposób, aby móc wykonywać czynności ratunkowe w sposób bezpieczny, tj. pamiętać o światłach awaryjnych, trójkącie ostrzegawczym i jeśli to możliwe, to wysłać kogoś kawałek dalej, aby spowalniał ruch - podpowiada Przemek Viga Malec z Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska.
Pamiętajmy, że pierwsza pomoc składa się z 5 prostych elementów: zabezpiecz miejsce zdarzenia, sprawdź przytomność, oceń oddech, powiadom służby i ewentualnie uciskaj klatkę piersiową.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek
Data emisji: 17.05.2024
Godzina emisji: 17.10
DS/wmkor