Konkurs Chopinowski od dekad łączy pokolenia. Wspomnienia pilnie poszukiwane

Data publikacji: 03.06.2024 14:02
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 15:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Włosko-słoweński pianista Alexander Gadjiev w drugim dniu przesłuchań w finale Konkursu Chopinowskiego (2021)
Włosko-słoweński pianista Alexander Gadjiev w drugim dniu przesłuchań w finale Konkursu Chopinowskiego (2021), Autor - PAP/Wojciech Olkuśnik
Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina pilnie poszukuje wspomnień o Konkursie Chopinowskim. Apel adresowany jest do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mieli do czynienia z tym szczególnym wydarzeniem.  
  • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, odbywający się co pięć lat w Warszawie.
  • Jest jednym z niewielu konkursów monograficznych, we wszystkich bowiem jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora (Fryderyka Chopina).
  • Zainicjowany został w 1927 przez polskiego pianistę, prof. Jerzego Żurawlewa. Dziś poszukiwane są wspomnienia związane z dotychczasowymi edycjami. 

Aleksander Laskowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zwraca uwagę, że Konkurs Chopinowski wiąże się z emocjami przekraczających mury Filharmonii. - Łączą Polaków, wielu ludzi na całym świecie. Pomyśleliśmy, że warto to wykorzystać i te wspomnienia zebrać - zwraca uwagę w rozmowie ze Sławą Bieńczycką. I nie chodzi tu o wspomnienia profesjonalne (bo te w większości znamy), ale te bardziej prywatne.

Gość "Czterech pór roku" precyzuje, że organizatorzy pragną przekonać się, z jak różnych perspektyw można przeżywać Konkurs Chopinowski. - To są bardzo różne spojrzenia. Opowieść o tym jak przeżywamy muzykę Fryderyka Chopina. Ona jest genialna, poruszająca, a połączona z tym trochę sportowym duchem konkursu i z siłą młodości daje rzeczywiście niezwykłe opowieści - zwraca uwagę. 


POSŁUCHAJ

09:42

Konkurs Chopinowski od dekad łączy pokolenia. Wspomnienia pilnie poszukiwane (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kto może podzielić się wspomnieniami?

Z nadesłanych propozycji wybrane zostaną te najbardziej poruszające i interesujące, a na ich podstawie powstanie spot promujący edycję, która odbędzie się w roku 2025. - Zakładam, że mając nieprzebrane morze pięknych opowieści, zastanowimy się, jaką formę im nadać, tak żeby wszyscy mogli je poznać. Bo o to chodzi - tłumaczy Aleksander Laskowski. Akcja ma pomóc również w budowie szerokiego kontekstu (m.in. społecznego) dla muzycznej opowieści. 

Co ważne, mile widziane są także świadectwa osób, które występów konkursowych słuchały poprzez media, szczególnie drogą radiową. - Są też tacy, którzy w przypadkowy i trochę inny sposób zetknęli się z Konkursem Chopinowskim. Mamy warszawskich taksówkarzy, którzy wożą melomanów ze świata, pianistów i jurorów. Włączają Dwójkę i przeżywają, bo duch tej rywalizacji im się udziela - wskazuje gość Jedynki. 

YouTube/Chopin Institute

---

Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w roku 1927. Jeśli ktoś ma dostęp do pamiątek lub wspomnień poprzednich pokoleń, tym chętniej zostanie "przyjęty". - Szukamy ich też bardzo aktywnie. Niedawno miałem okazję rozmawiać z synem Belli Davidovich, czyli laureatki I nagrody w 1949 roku. U nich w domu ta tradycja jest żywa, kultywowana. Nie mamy ograniczeń czasowych i geograficznych - podsumowuje. 

Swoje wspomnienia można przesyłać do końca czerwca 2024 roku. Kontaktować się można drogą elektroniczną, ale również przez pocztę tradycyjną. 

YouTube/Chopin Institute

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Aleksander Laskowski (rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 3.06.2024

Godzina emisji: 10.17

mg/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.