Chopinowskie dzieła w interpretacji Tatiany Szebanowej

Data publikacji: 17.06.2024 06:30
Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 06:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej (1-20 października 1980). Na zdjęciu: laureatka II nagrody Tatiana Szebanowa (Związek Radziecki)
X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej (1-20 października 1980). Na zdjęciu: laureatka II nagrody Tatiana Szebanowa (Związek Radziecki), Autor - PAP/Jan Morek
W audycji "Koncert Chopinowski" można było usłyszeć: Bolero C-dur op. 19, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, Balladę g-moll op. 23 oraz dwa Polonezy stanowiące opus 26, w tonacjach cis-moll i es-moll w interpretacji rosyjskiej pianistki, laureatki II nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1980) Tatiany Szebanowej (zmarła w 2011 roku).

Tatiana Szebanowa urodziła się 12 stycznia 1953 roku w Moskwie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jej matka była nauczycielką gry na fortepianie. W 1976 roku ukończyła studia w Konserwatorium Moskiewskim w klasie Wiktora Mierżanowa (dyplom ze złotym medalem).

Cztery lata później, na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zajęła II miejsce. Otrzymała też nagrody Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego.

Sukcesy na różnych konkursach sprawiły, że zaczęła dawać koncerty w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, RPA i na Filipinach. Nagrała kilkadziesiąt płyt z muzyką m.in. Fryderyka Chopina, Claude'a Debussy'ego i Siergieja Rachmaninowa.

Równocześnie zajmowała się pracą pedagogiczną. Prowadziła zajęcia ze studentami w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a także kursy mistrzowskie w Dusznikach-Zdroju i w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Szebanowa zmarła 1 marca 2011 roku w Warszawie. Była żoną pianisty Jarosława Drzewieckiego, matką pianisty Stanisława Drzewieckiego. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


W poprzednich audycjach z cyklu:

Prowadził: Adam Rozlach

Data emisji: 16.06.2024

Godzina emisji: 22.10

kk


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.