Wyjątkowe znaleziska
Handel morski towarem z ceramiką odbywał się w obie strony. Nie wszystkie jednak statki docierały do miejsca przeznaczenia. We wrakach, które poszły na dno u wybrzeży dzisiejszego Wietnamu, odnaleziono tysiące chińskich naczyń ceramicznych.
- Ta porcelana pochodzi przede wszystkim z wykopalisk albo przypadkowych znalezisk wraków w regionie centralnego Wietnamu. To muzeum, jego prywatna kolekcja, podlega administracyjnie Centrum Prehistorii Azji Południowo-Wschodniej, instytucji, z którą współpracuje nasz wydział - mówi na antenie Jedynki dr Marta Żuchowska z Wydziału Archeologii UW.
Ceramiczne naczynia imitujące naczynia metalowe
Dr Marta Żuchowska bada kolekcje wyjątkowych i rzadkich okazów ze zbioru znalezisk, którymi są wyroby ceramiczne imitujące zachodnie naczynia... metalowe. - Zajmuję się jednym z typów znalezisk bardzo rzadkich, które akurat nie pochodzi z tego wraku, ale jest przypadkowym znaleziskiem z południa Chin i pochodzi z czasów panowania dynastii Tang - mówi gościni Jedynki. - Jest to ceramika imitująca zachodnie naczynia metalowe. Tego typu ceramika chińska też w tym okresie powstawała, ale znanych jest bardzo niewiele przykładów. Tutaj akurat jest zgromadzonych kilkanaście takich naczyń, więc tym zajmowałam się podczas swojego pobytu w Wietnamie - opowiada.
Jak wyglądała współpraca z centrum wietnamskim? - Pojawiła się propozycja, żeby nawiązać współpracę z wietnamskim centrum badawczym, i zaproponowano mi pojechanie tam i zapoznanie się z kolekcją. I rzeczywiście robi ona ogromne wrażenie. Tam w tej chwili znajdują się pozostałości wraku jednego z najstarszych (jeśli nie najstarszego) wraku statku handlowego pływającego na trasie między Chinami a prawdopodobnie Iranem - opowiada badaczka.
Ponadto w audycji:
Polscy naukowcy od lat walczyli o powstanie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Bez istnienia takiej placówki nie jest bowiem możliwe prowadzenie samodzielnych wykopalisk w Grecji. Ostatecznie 3 lata temu udało się zainaugurować działalność Instytutu, który w tej chwili ma już 3 własne projekty.
O perspektywach badań nad kulturą Hellady opowiedział prof. Janusz Czebreszuk - dyrektor PAIA, archeolog z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który sam zajmuje się studiami nad niektórymi aspektami powiązań Europy Środkowej ze strefą egejską w epoce brązu, zwłaszcza nad znaczeniem bursztynu bałtyckiego. Ten surowiec znajdowany na stanowiskach archeologicznych musiał mieć istotne znaczenie dla pierwszej cywilizacji na europejskim lądzie stałym, jaką była kultura mykeńska.
Czytaj też:
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Marta Żuchowska (Wydział Archeologii UW), prof. Janusz Czebreszuk (dyrektor PAIA, archeolog z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 12.07.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor
W Wietnamie odnaleziono tysiące chińskich naczyń ceramicznych - Jedynka - polskieradio.pl