Antysemityzm w Europie
Jak podkreśla prof. Joanna Dyduch, kierownik Zakładu Izraela w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim, zjawisko antysemityzmu jest systematycznie badane, a jego skala jest w Europie różna. - W krajach Europy Zachodniej to zjawisko jest znacznie bardziej dostrzegalne, odczuwalne i mierzalne, nie tylko z perspektywy społeczności żydowskiej, ale również z perspektywy instytucji państwa i instytucji publicznych. Z kolei w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. w Polsce czy w Republice Czeskiej, sytuacja wyglądała trochę inaczej - mówi.
- Zjawiskiem, które powinno szczególnie nas absorbować, jest właśnie to zjawisko antysemityzmu społecznego, a więc takiego antysemityzmu, który nie ma wiele wspólnego z jakimkolwiek doświadczeniem wspólnoty żydowskiej. Ono jest generalnie adresowane do nich i jest pewnego rodzaju stosunkiem wypaczonym, będącym rezultatem pewnego rodzaju uprzedzeń, mitów, wyobrażonych ról - dodaje.
Antysemityzm a postawy antyizraelskie
7 października 2023 roku miała miejsce masakra dokonana przez bojowników rządzącego Strefą Gazy palestyńskiego ugrupowania Hamas na mieszkańcach izraelskiego kibucu Kefar Azza, leżącego 3 km od granicy Izraela ze Strefą Gazy. Stanowiła część ataku Hamasu na Izrael, który zapoczątkował wojnę Izraela z Hamasem.
- Debata o tym, czy między antysemityzmem, antysyjonizmem czy postawą antyizraelską postawić znak równości, toczy się od dawna. Badacze środowiska, osoby zajmujące się merytoryczną dyskusją, mówią, że te kategorie nie są ze sobą tożsame. Krytyka Izraela czy krytyka powodowana emocjami nie oznacza bycia antysemitą, i w drugą stronę, bycie antysemitą nie musi oznaczać, że dana grupa czy jednostka ma negatywny stosunek do Izraela - tłumaczy gościni audycji.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Reakcja Rosji na ustalenia szczytu NATO i jego wpływ na przebieg wojny w Ukrainie. Rozmowa z Bartłomiejem Kotem z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
- Wzrasta liczba demokratycznych kongresmenów wzywających prezydenta USA Joe Bidena do wycofania się z wyścigu o urząd w Białym Domu. W środę zadeklarował to pierwszy senator Peter Welch oraz dziewiąty członek Izby Reprezentantów Earl Blumenauer. Słabnie też poparcie dla Bidena ze strony ważnych polityków z jego partii Chucka Schumera oraz Nancy Pelosi. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan.
- Paliła się katedra w Rouen - przekazały w czwartek lokalne władze - płomienie ogarnęły iglicę wieży, według agencji Reutera ze świątyni ewakuowano ludzi. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Materiał Magdaleny Skajewskiej.
- W Rumunii premier zapowiedział nadzwyczajną sesję parlamentu poświęconą problemowi z niedźwiedziami, a prezydent oświadczył, że "w Rumunii jest zbyt dużo niedźwiedzi". Wszystko po tym, jak 19-letnia turystka zginęła zaatakowana na górskim szlaku przez niedźwiedzia. Minister środowiska przyznał, że w Rumunii "populacja tych zwierząt wymknęła się spod kontroli". Gość: Stefan Jakimiuk, biolog i specjalista ds. dużych drapieżników z WWF.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 12.07.2024
Godzina emisji: 17.12
ans/wmkor