80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa "Referat Graficzny" w Kordegardzie

Data publikacji: 28.07.2024 18:00
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 18:01
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Fragment plakatu promującego wystawę "Referat Graficzny" w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury
Fragment plakatu promującego wystawę "Referat Graficzny" w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury, Autor - mat. promocyjne
Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie zostaną zaprezentowane prace pokazujące realia okupacji w stolicy - niemieckiego bestialstwa i terroru, który doprowadził do zrywu powstańczego, oraz tworzone w celach mobilizacyjnych i dokumentacyjnych już w trakcie powstania i w kolejnych miesiącach po jego zakończeniu.
  • W związku z 80. rocznicą wybuchu Postania Warszawskiego w Kordegardzie Galerii Sztuki Narodowego Centrum Kultury można będzie zobaczyć wystawę "Referat Graficzny".

Celem wystawy "Referat Graficzny" jest - jak wyjaśniła w audycji "Spacer z kulturą" kuratorka Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz - ukazanie znaczenia sztuki w trakcie działań wojennych/powstańczych, jej wpływu nie tylko informacyjnego, ale również mobilizującego czy podnoszącego morale powstańców i mieszkańców Warszawy.

- Referat Graficzny Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK to była struktura, którą AK powołała przed wybuchem powstania. Byli w niej zrzeszeni plastycy i plastyczki. Ich zadaniem było stworzenie plakatów, ulotek, odezw, przygotowanie różnych informacji, które  umieszczano na murach, by ludność cywilna mogła dostać jakąkolwiek informację - wskazała gościni radiowej Jedynki.

Na ekspozycji zostaną pokazane grafiki i plakaty twórczości m.in. Mieczysława Jurgielewicza, Edmunda Burkego, Stanisława Tomaszewskiego i Henryka Chmielewskiego, a towarzyszyć im będą zdjęcia ukazujące plakaty na powstańczych ulicach.

Uzupełnieniem wystawy będzie bogaty program wydarzeń: zajęcia edukacyjne z artystką wizualną Zuzanną Koftą, zajęcia z improwizacji z Jakubem Snochowskim, spotkanie wokół książki "Traumaland" prof. Michała Bilewicza oraz oprowadzania kuratorskie. 

Wystawę "Referat Graficzny" będzie można oglądać od 31 lipca.


POSŁUCHAJ

31:25

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa "Referat Graficzny" w Kordegardzie (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

80. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

 

 

1 sierpnia, o godz. 17.00, w godzinę "W", w Warszawie zawyją syreny. Miasto odda hołd i szacunek wydarzeniom sprzed 80 lat i zatrzyma się na symboliczną minutę. Jubileuszowa rocznica zrywu będzie obchodzona w wielu miejscach pamięci, m.in. w Parku Powstańców Warszawy, na placu Krasińskich, pod pomnikiem Gloria Victis, ale i w Parku Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Poza tym w audycji:

Inspiracją dla tegorocznej odsłony Dziedzińca Kultury jest twórczość znakomitego dziennikarza i wybitnego prozaika Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024. Program tegorocznego cyklu jest mozaiką niezwykłych dźwiękowych reportaży prezentujących ważne tematy i problemy współczesnego świata. 

Impreza rozpoczęła się 5 lipca, przed nami jeszcze występy: Artur Dutkiewicz Quartet (2.08), Dominik Strycharski Septet (9.08), Rasm Almashan (16.08), Kuba Więcek (23.08), Polskie Znaki (29.08) i Masecki Trio (30.08).

"Wschód Kultury" - cykl festiwali, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Za nami "Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie i Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie.

 

Początek i koniec wakacji ze Wschodem Kultury | Wschód Kultury 2024 Źródło: NCKultury/YouTube


VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie - festiwal ruszy w listopadzie, ale bilety można kupić już teraz. Szósta odsłona Eufonii otwiera nowy rozdział w historii wydarzenia. Po raz pierwszy koncerty odbędą się poza Warszawą. Również po raz pierwszy w programie festiwalu znalazły się sceniczne wersje oper. 

W ramach zbliżającego się festiwalu, Narodowe Centrum Kultury zaprasza na 19 koncertów. Zaprezentują się m.in. Elīna Garanča, Dobrawa Czocher, Iwona Sobotka, Skalpel, La Tempête, Kwartludium i Jacaszek oraz wielu innych.

48 artystów i artystek z Ukrainy, Armenii, Mołdawii i Białorusi odebrało stypendia w ramach programu Gaude Polonia:



"Spacer po Warszawie" to album konceptualny, którego wydawcą i producentem jest Narodowe Centrum Kultury. Artyści związani ze stolicą przedstawiają w utworach współczesne oblicze stolicy. Opowiadają o wybranych przez siebie zakątkach miasta, snują osobiste wspomnienia albo historie, które się na warszawskich ulicach wydarzyły lub tylko mogły wydarzyć.

Celem projektu jest oddanie hołdu Warszawie i przypomnienie jej związków z polską muzyką popularną. Za koncepcję artystyczną i produkcję muzyczną odpowiada Robert Cichy - nagradzany instrumentalista, kompozytor i producent.

O wakacyjnym czytelnictwie.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. 


Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 28.07.2024 r.

Godzina emisji: 17.10

kk

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.