Celem wystawy "Referat Graficzny" jest - jak wyjaśniła w audycji "Spacer z kulturą" kuratorka Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz - ukazanie znaczenia sztuki w trakcie działań wojennych/powstańczych, jej wpływu nie tylko informacyjnego, ale również mobilizującego czy podnoszącego morale powstańców i mieszkańców Warszawy.
- Referat Graficzny Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK to była struktura, którą AK powołała przed wybuchem powstania. Byli w niej zrzeszeni plastycy i plastyczki. Ich zadaniem było stworzenie plakatów, ulotek, odezw, przygotowanie różnych informacji, które umieszczano na murach, by ludność cywilna mogła dostać jakąkolwiek informację - wskazała gościni radiowej Jedynki.
Na ekspozycji zostaną pokazane grafiki i plakaty twórczości m.in. Mieczysława Jurgielewicza, Edmunda Burkego, Stanisława Tomaszewskiego i Henryka Chmielewskiego, a towarzyszyć im będą zdjęcia ukazujące plakaty na powstańczych ulicach.
Uzupełnieniem wystawy będzie bogaty program wydarzeń: zajęcia edukacyjne z artystką wizualną Zuzanną Koftą, zajęcia z improwizacji z Jakubem Snochowskim, spotkanie wokół książki "Traumaland" prof. Michała Bilewicza oraz oprowadzania kuratorskie.
Wystawę "Referat Graficzny" będzie można oglądać od 31 lipca.
80. rocznica Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
1 sierpnia, o godz. 17.00, w godzinę "W", w Warszawie zawyją syreny. Miasto odda hołd i szacunek wydarzeniom sprzed 80 lat i zatrzyma się na symboliczną minutę. Jubileuszowa rocznica zrywu będzie obchodzona w wielu miejscach pamięci, m.in. w Parku Powstańców Warszawy, na placu Krasińskich, pod pomnikiem Gloria Victis, ale i w Parku Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego.
Poza tym w audycji:
Dziedziniec Kultury - cykl letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
Inspiracją dla tegorocznej odsłony Dziedzińca Kultury jest twórczość znakomitego dziennikarza i wybitnego prozaika Melchiora Wańkowicza, patrona roku 2024. Program tegorocznego cyklu jest mozaiką niezwykłych dźwiękowych reportaży prezentujących ważne tematy i problemy współczesnego świata.
Impreza rozpoczęła się 5 lipca, przed nami jeszcze występy: Artur Dutkiewicz Quartet (2.08), Dominik Strycharski Septet (9.08), Rasm Almashan (16.08), Kuba Więcek (23.08), Polskie Znaki (29.08) i Masecki Trio (30.08).
"Wschód Kultury" - cykl festiwali, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Za nami "Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie i Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie.
Początek i koniec wakacji ze Wschodem Kultury | Wschód Kultury 2024 Źródło: NCKultury/YouTube
VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie - festiwal ruszy w listopadzie, ale bilety można kupić już teraz. Szósta odsłona Eufonii otwiera nowy rozdział w historii wydarzenia. Po raz pierwszy koncerty odbędą się poza Warszawą. Również po raz pierwszy w programie festiwalu znalazły się sceniczne wersje oper.
W ramach zbliżającego się festiwalu, Narodowe Centrum Kultury zaprasza na 19 koncertów. Zaprezentują się m.in. Elīna Garanča, Dobrawa Czocher, Iwona Sobotka, Skalpel, La Tempête, Kwartludium i Jacaszek oraz wielu innych.
48 artystów i artystek z Ukrainy, Armenii, Mołdawii i Białorusi odebrało stypendia w ramach programu Gaude Polonia:
"Spacer po Warszawie" to album konceptualny, którego wydawcą i producentem jest Narodowe Centrum Kultury. Artyści związani ze stolicą przedstawiają w utworach współczesne oblicze stolicy. Opowiadają o wybranych przez siebie zakątkach miasta, snują osobiste wspomnienia albo historie, które się na warszawskich ulicach wydarzyły lub tylko mogły wydarzyć.
Celem projektu jest oddanie hołdu Warszawie i przypomnienie jej związków z polską muzyką popularną. Za koncepcję artystyczną i produkcję muzyczną odpowiada Robert Cichy - nagradzany instrumentalista, kompozytor i producent.
O wakacyjnym czytelnictwie.
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 28.07.2024 r.
Godzina emisji: 17.10
kk