Jaką rolę podczas powstania warszawskiego pełniła Wisła?

Data publikacji: 01.08.2024 14:02
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 19:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Okolice Mostu Poniatowskiego były niezwykle istotnym przyczółkiem podczas powstania warszawskiego.
Okolice Mostu Poniatowskiego były niezwykle istotnym przyczółkiem podczas powstania warszawskiego., Autor - PAP/Darek Delmanowicz

POSŁUCHAJ

Jaką rolę podczas powstania warszawskiego pełniła Wisła? (Lato z Radiem/Jedynka)

Wisła podczas powstania warszawskiego odegrała bardzo istotną rolę. Powołany nawet został specjalny oddział Armii Krajowej, który miał zajmować się kwestiami rzeki. Jaką rolę w tym krwawym zrywie odegrała królowa polskich rzek?
  • Wśród oddziałów powstańczej Warszawy należy wymienić ten, który początkowo nosił nazwę "Alfa", a następnie został przemianowany na "Ostrygę".
  • Tworzyli go marynarze służący wcześniej w przedwojennej marynarce wojennej oraz flocie handlowej, którzy nie zdołali przedostać się na Zachód. 

Wisła w powstaniu warszawskim

Choć Wisła nie była linią frontu, odegrała istotną rolę w powstaniu warszawskim. Z uwagi na fakt, że właśnie na rzece zatrzymała się sowiecka ofensywa miejsce to uznawane jest za graniczne. - To co wtedy działo się na Wiśle, najlepiej pod względem emocjonalnym oddaje chyba utwór Jacka Kaczmarskiego pt. "Czołg" - zwraca uwagę varsavianista, historyk Adrian Sobieszczański. 

---

Gąsienicami zagrzebany w piach nad Wisłą
Patrzę przez rzekę pustym peryskopem
Na miasto w walce, które jest tak blisko
Że Wisły nurt frontowym staje się okopem

"Czołg" - Jacek Kaczmarski


Obchody trzeciej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nz. uroczystości na Przyczółku Czerniakowskim Obchody trzeciej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nz. uroczystości na Przyczółku Czerniakowskim

Czym zajmował się oddział "Ostryga"?

Członkowie oddziału "Ostryga" zaangażowani byli m.in. w rozpoznanie tego co pływa na rzece. - Kanonierki, kutry, barki, parostatki stojące najczęściej w okolicach Portu Czerniakowskiego. Legendą obrósł już parostatek "Bajka", na którym (dawniej - red.) można było wziąć udział w dancingu, można było skorzystać z kawiarni. Ulotny urok dawnej, przedwojennej Warszawy - zaznacza gość audycji "Lato z Radiem". 

W sierpniu 1944 roku na "Bajce" znajdowali się również powstańcy warszawscy, m.in. z dzielnicy Czerniaków. - Była to ostatnia reduta, ostatni element ucieczki. Zresztą większa część przebywających tutaj, została wymordowana - wskazuje rozmówca Agnieszki Ciecierskiej. Warszawiacy usiłowali też przedostać się na drugą stronę Wisły z pomocą wszystkiego co było dostępne, niektórzy decydowali się nawet płynąć wpław. 

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Rozmawia: Agnieszka Ciecierska

Gość: Adrian Sobieszczański (historyk, varsavianista)

Data emisji: 1.08.2024

Godzina emisji: 10.40

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg

Przy muzyce o sporcie
Przy muzyce o sporcie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.