Wisła w powstaniu warszawskim
Choć Wisła nie była linią frontu, odegrała istotną rolę w powstaniu warszawskim. Z uwagi na fakt, że właśnie na rzece zatrzymała się sowiecka ofensywa miejsce to uznawane jest za graniczne. - To co wtedy działo się na Wiśle, najlepiej pod względem emocjonalnym oddaje chyba utwór Jacka Kaczmarskiego pt. "Czołg" - zwraca uwagę varsavianista, historyk Adrian Sobieszczański.
---
Gąsienicami zagrzebany w piach nad Wisłą
Patrzę przez rzekę pustym peryskopem
Na miasto w walce, które jest tak blisko
Że Wisły nurt frontowym staje się okopem
"Czołg" - Jacek Kaczmarski
Czym zajmował się oddział "Ostryga"?
Członkowie oddziału "Ostryga" zaangażowani byli m.in. w rozpoznanie tego co pływa na rzece. - Kanonierki, kutry, barki, parostatki stojące najczęściej w okolicach Portu Czerniakowskiego. Legendą obrósł już parostatek "Bajka", na którym (dawniej - red.) można było wziąć udział w dancingu, można było skorzystać z kawiarni. Ulotny urok dawnej, przedwojennej Warszawy - zaznacza gość audycji "Lato z Radiem".
W sierpniu 1944 roku na "Bajce" znajdowali się również powstańcy warszawscy, m.in. z dzielnicy Czerniaków. - Była to ostatnia reduta, ostatni element ucieczki. Zresztą większa część przebywających tutaj, została wymordowana - wskazuje rozmówca Agnieszki Ciecierskiej. Warszawiacy usiłowali też przedostać się na drugą stronę Wisły z pomocą wszystkiego co było dostępne, niektórzy decydowali się nawet płynąć wpław.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadził: Roman Czejarek
Rozmawia: Agnieszka Ciecierska
Gość: Adrian Sobieszczański (historyk, varsavianista)
Data emisji: 1.08.2024
Godzina emisji: 10.40
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg