Czym jest rejs Wisła - godzina "W"?
Robert Jankowski z Fundacji Rok Rzeki Wisły zwraca uwagę, że w rejsie Wisła - godzina "W" płyną "wszyscy, którzy mogą". - Nawet ci, którzy ruszyli do nas kilka dni temu. Płyną w dół rzeki albo w górę rzeki. Robi się taki zlot łodzi z całej Wisły - precyzuje. Wszystko to pomimo niskiego poziomu rzeki. Start na warszawskim Podzamczu, a cel podróży to okolice mostu Poniatowskiego, gdzie w roku 1944 zatopiono statek wycieczkowy "Bajka".
Gość "Lata z Radiem" przypomina, że właśnie tam rozegrały się dramatyczne wydarzenia. - To symbol wielkiej nadziei, ale i wielkiej klęski. Wielkiej tragedii tego miasta, powstańców i ludzi, którzy próbowali im pomóc - analizuje rozmówca Romana Czejarka. Na "Bajce" zorganizowano szpital polowy, a po zatopieniu łodzi jej wrak stał się areną walk oddziału AK "Szczupak" z niemiecką piechotą.
YouTube/Rok Wisły
Wisła jako symbol
W zeszłym roku w rejsie udział brało ok. 80 jednostek, również małych, jak kajaki czy łodzie wioślarskie. - To jednostki ludzi Wisły, służb. Wody Polskie, ratownicy, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja Rzeczna, urzędy kontrolne. Wszyscy, którzy wtedy mogą ruszyć się na rzekę, chcą być razem. To dla nas bardzo ważny symbol - wylicza Robert Jankowski. W tym roku na czele popłyną cztery niewielkie łódki, debiutujące w wydarzeniu. Udział weźmie również "Dar Mazowsza". Łódź powstała w roku 2017 i jest najdłuższą drewnianą jednostką na Wiśle. Długość to 20 metrów, a budowa zajęła cztery miesiące.
Jak Wisła wyglądała podczas powstania warszawskiego?
1 sierpnia 1944 roku stan Wisły był bardzo niski. - Ludzie, dobiegając do Wisły, widząc, że rzeka jest stosunkowo wąska, rzucali się w nurt. Wydawało im się, że da się przejść. Wtedy tam była jeszcze taka piaszczysta wysepka, na praskim brzegu kręcili się żołnierze, było widać dymiące kominy. Wydawało się, że to zaledwie parę metrów. Ale te metry często ważyły o ludzkich losach - zwraca uwagę gość Jedynki.
Najpiękniejsza rzeka w Polsce
Pytany o to, jak pływa się na Wiśle, Robert Jankowski odpowiada: "cudownie". To rzeka pełna wyzwań. Tu dreszcz adrenaliny przeplata się z dreszczem miłości. - Mamy najpiękniejszą rzekę w Europie, wspaniałych ludzi na tej rzece. (...) W dół rzeki mamy przepiękne rezerwaty i miejscowości o barwie historycznej, jak Dobrzyń, Płock czy Toruń. W górę rzeki mamy Górę Kalwarię, Czersk - przypomina.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Robert Jankowski (Fundacja Rok Rzeki Wisły)
Data emisji: 1.08.2024
Godzina emisji: 9.00 - 10.00
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
mg
wmkor