Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi ma na celu poszerzenie wiedzy publiczności na temat sztuki filmowej, zwrócenie uwagi na te obszary kreacji twórczej, które składają się na dzieło filmowe: literaturę, sztuki plastyczne, muzykę, fotografię. Program budowany jest tak, by widz miał szansę po obejrzeniu filmu dowiedzieć się czegoś więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym, literackim, plastycznym.
Widać, że jest potrzeba takich filmów
Podczas wydarzenia prezentowane są filmy polskie i zagraniczne. Propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii. A także spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia z innych dziedzin.
- Za nami już m.in. przedpremierowy pokaz filmu "All Inclusive" zrealizowanego przez Małgorzatę Szumowską i Michała Englerta - powiedział w audycji "Magazyn bardzo filmowy" krytyk filmowy Marcin Radomski. - Na zamknięcie pokażemy, przedpremierowo, po raz pierwszy w Polsce, "Hrabiego Monte Christo". To nowa ekranizacja znanej wszystkim historii, za którą odpowiadają Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte - wskazał.
Na festiwalu można było zobaczyć również film "Wróbel", który będzie miał swoją premierę 23 sierpnia. Jego bohaterem jest Remek Wróbel - listonosz, który prowadzi spokojne życie na polskiej prowincji, dostarcza przesyłki i gra w lokalnej amatorskiej drużynie piłkarskiej. Spotyka go jednak radykalna zmiana.
- Bardzo mi się podoba, kiedy opowiada się historie nie do końca banalne w lekki sposób. Taki jest nasz film - podkreślił w audycji "Magazyn bardzo filmowy" reżyser Tomasz Gąssowski. - Bardzo mi się podoba w naszym filmie to, że on jest wróblowaty. Nie papuzi, nie pawi, tylko wróblowaty - dodał aktor Jacek Borusiński.
Twórcy przyznali w radiowej Jedynce, że bardzo cieszy ich dobry odbiór "Wróbla" przez festiwalową publiczność. - Widać, że jest potrzeba takich filmów - ocenił Borusiński.
Czytaj także:
To jest ważne na naszym festiwalu
W trakcie festiwalu można spotkać się z renomowanymi artystkami i debiutantami. - W tym roku przyjechało wielu gości, m.in. Daniel Olbrychski, który pokazał wyjątkowy film - "Pstrąg" (1982) z retrospektywy Josepha Loseya. Przed nami m.in. spotkanie z Andrzejem Sewerynem - wskazał Radomski. - Chcemy, żeby publiczność spotykała się z twórcami. To jest ważne na naszym festiwalu - dodał.
Wydarzenia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywają się w Kazimierzu Dolnym, Janowcu nad Wisłą i ich okolicach. Istotnym elementem jego programu są prezentacje dorobku lokalnych artystów i twórczyń.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 1.08.2024
Godzina emisji: 23.10
kk/wmkor