Upały szybko nie odpuszczą. Przyniosą tropikalne noce i burze

Data publikacji: 14.08.2024 14:15
Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 14:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Upały, gwałtowne burze i tropikalne noce. W długi weekend wróci niebezpieczna pogoda
Upały, gwałtowne burze i tropikalne noce. W długi weekend wróci niebezpieczna pogoda, Autor - Bartlomiej Magierowski/East News & Shutterstock/maurizia mancini
Fala upałów potrwa do końca długiego weekendu. Ale wraz ze zwrotnikowym powietrzem pojawi się duża wilgoć - prognozują synoptycy. - To oznacza niebezpieczne burze i ulewy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Walijewski, synoptyk i rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami dla prawie całego obszaru Polski - z wyjątkiem Podlasia, Wybrzeża, a także części Mazowsza i Lubelszczyzny. Temperatura maksymalna może sięgnąć 31-32 stopni Celsjusza.

- Zwrotnikowe powietrze już we wtorek dotarło do Polski. Dotychczas odnotowano maksymalnie 31 stopni. ale fala upałów może potrwać do końca długiego weekendu - relacjonował gość radiowej Jedynki.

Przyznał, że trzeba jednak "dodać łyżkę dziegciu do miodu", albowiem "wraz ze zwrotnikowym powietrzem, pojawi się duża wilgoć". - To oznacza, że będą burze. One już dzisiaj w nocy dotrą do zachodniej części Polski, a jutro mocno dadzą o sobie znać, szczególnie w południowej i centralnej Polsce - podkreślił Grzegorz Walijewski.

Powrót tropikalnych nocy

Na uwagę prowadzącego rozmowę Krzysztofa Grzesiowskiego, że w ostatnim czasie były chłodniejsze noce, rzecznik IMGW odparł, że "w ostatnim czasie było po prostu nad Polską inne powietrze".

- W Warszawie temperatura minimalna rzeczywiście spadała do 9 stopni. Natomiast w najbliższych dniach, wraz ze zwrotnikowym powietrzem, w nocy temperatura może sięgać nawet 20 stopni - wrócą noce tropikalne. Termometry pokażą 15-20 stopni (temperatura minimalna). Nie witajmy się jeszcze z jesienią - mówił Walijewski.

Fenologiczna jesień

Ekspert zaznaczył jednak, że jesień fenologiczna, dotycząca reakcji roślin na zmiany pogody, już jest obecna. - Na leszczynie pojawiły się już owoce, w niektórych miejscach urósł kasztan, są też wrzosy. Ale nie powinniśmy się temu dziwić. W tym roku wiosna pojawiła się miesiąc wcześniej, bo w lutym, dlatego teraz rośliny już przekwitają - zwrócił uwagę gość radiowej Jedynki.

Więcej w nagraniu.

POSŁUCHAJ

08:13

Grzegorz Walijewski gościem Programu 1 Polskiego Radia (W samo południe)

Czytaj także:

Audycja: "W samo południe"

Gość: Grzegorz Walijewski (IMGW)

Data emisji: 14.08.2024

Godzina emisji: 12.26

PR1/łl

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.