O czym jest "Kwiat paproci"?
Gdzie pojawi się teatralny namiot cyrkowy?
Premiera wydarzenia odbyła się w niedzielę (11.08) we wsi Borki w Puszczy Knyszyńskiej. - To namiot cyrkowy, który w roku 2011 odkupił ówczesny dyrektor Instytutu Teatralnego, Maciej Nowak. Namiot zwany jest mobilną sceną. Ideą, która od początku towarzyszy namiotowi cyrkowemu, jest docieranie ze spektaklami do takich miejsc w Polsce, które są pozbawione infrastruktury teatralnej lub w ogóle ośrodków kultury - mówi Emilia Marczak.
Po zakończeniu przedstawienia namiot został złożony i wyruszył w dalszą trasę. - Później mamy Miastkowo, Krypno i Kraśniany, trzy niewielkie miejscowości podlaskie. Następnie jedziemy do województwa lubelskiego i tam odwiedzamy Cyców, Siennicę Różaną i Żółkiewkę. Kończymy na granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego, a są to takie miejscowości jak Jedlnia-Letnisko, Wolanów i Iłża - wylicza gość "Kulturalnej Jedynki".
Kulturalne święto małych społeczności
W każdej miejscowości wydarzenie trwa przez dwa dni. Pierwszego organizowane są warsztaty cyrkowe, muzyczne, scenograficzne i animacyjne. - Warsztaty kończą się wspólną paradą przez miejscowość do miejsca, w którym rozpoczyna się koncert. Pierwszy dzień naszego pobytu jest też takim hucznym wydarzeniem dla całej społeczności i zaproszeniem na spektakl kolejnego dnia - tłumaczy rozmówczyni Doroty Kołodziejczyk.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest nieodpłatny, jednak ze względów organizacyjnych obowiązuje rezerwacja miejsc. Pełen program znaleźć można TUTAJ.
Nie żyje Alain Delon. W audycji wspominaliśmy tego wybitnego francuskiego aktora, znanego z takich filmów jak "W pełnym słońcu", "Zaćmienie" czy "W kręgu zła".
Opera "D'ARC" - spektakl przygotowany w Muzeum Powstania Warszawskiego na 80. rocznicę wybuchu powstania, który zadziwił artystycznym, nowatorskim podejściem do tematu i któremu zaszkodził nadmiar treści - recenzja Ewy Heine.
21. Festiwal Kultury żydowskiej Warszawa Singera 2024 (24 sierpnia - 1 września)
Festiwal Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazującym kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 18.08.2024 r.
Godzina emisji: 23.05
Jedynka/mat. promocyjne/mg/wmkor