Korowód zespołów folklorystycznych z różnych stron świata, który przeszedł ulicami Zakopanego, oficjalnie rozpoczął w minioną niedzielę 55. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. To największy organizowany pod Tatrami festiwal związany z kulturą ludową. Program wydarzenia to nie tylko koncerty grup górali z całego świata, lecz także warsztaty, wystawy i prezentacje rękodzieła.
Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Te trofea są przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Podczas zmagań zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor z Węgier, Turcji, Serbii, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Indonezji, Kosowa, Rumunii, Słowenii. Polskę będą reprezentowały trzy zespoły: z Zakopanego, Brennej i Mszany Górnej.
- Muzycy - fantastyczni ludzie - są niebywale profesjonalnie przygotowani. To są fenomenalne wykonania. Uczestnicy festiwalu przywożą ze sobą do Zakopanego swoją piękną kulturę - powiedziała w audycji "Letnisko" Hanka Rybka, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem potrwa do 22 sierpnia. Głównym organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Zakopane. Patronem medialnym jest radiowa Jedynka.
Czytaj także:
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Korzenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem sięgają czasów II Rzeczpospolitej. Jego rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem", wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, i sformułowaną w latach 20. XX wieku przez Władysława Orkana koncepcją, która zakładała zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.
Pierwsze "Święto Gór" odbyło się w Zakopanem w 1935 roku. Do miasta przybyli muzycy, tancerze, twórcy i artyści ludowi z całych polskich Karpat, od Czeremoszu aż po Olzę. Przez tydzień górale żywieccy, sądeccy, beskidzcy, Huculi, Łemkowie, Bojkowie prezentowali dorobek twórczy swych ziem. Już wtedy święto miało charakter konkursu.
Po II wojnie idea góralskiego święta odżyła w zmienionej nieco formie pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej". Na przestrzeni lat wydarzenie podlegało różnym modyfikacjom. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda, "Złota Ciupaga". Dziś kategorii jest kilka, uwzględniają one różne formy prezentacji folkloru.
Czytaj także:
Festiwal - w zamyśle organizatorów - ma mobilizować zespoły góralskie do rekonstruowania zapomnianych obrzędów i wprowadzania ich do programów artystycznych. Jest ważnym wydarzeniem dla górali podhalańskich, które pomaga umacniać wspólnotową więź, regionalną tożsamość, przywoływać i wskazywać najbardziej wartościowe elementy kultury.
Przez 50 lat w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich uczestniczyło w blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Wydarzenie uatrakcyjnia wiele imprez towarzyszących. Dla miłośników rękodzieła organizatorzy proponują szereg atrakcji podczas Kiermaszu Sztuki Ludowej, dla zwolenników muzyki folkowej oraz inspirowanej muzyką góralską przewidziane są koncerty.
Tytuł audycji: Letnisko
Prowadzą: Ula Kaczyńska i Rafał Sławoń
Gość: Hanka Rybka (dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem)
Data emisji: 19.08.2024
Godzina emisji: 13.40
Jedynka/IAR/PAP/mat. promocyjne/kk/wmkor