Zapalenie mięśnia sercowego. Choroba, która jest domeną ludzi młodych

Data publikacji: 19.09.2024 19:50
Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 10:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Serce jest niezwykle ważnym organem, odpowiadającym za szereg funkcji w organizmie każdego człowieka
Serce jest niezwykle ważnym organem, odpowiadającym za szereg funkcji w organizmie każdego człowieka, Autor - Shutterstock
Serce jest niezwykle ważnym organem, odpowiadającym za szereg funkcji w organizmie każdego człowieka. Badania wykazały, że ok. 6 proc. zgonów z powodu nagłej śmierci sercowej spowodowane było zapaleniem mięśnia sercowego. 

Zapalenie mięśnia sercowego może mieć różne przyczyny, np. znikomą aktywność fizyczną, życie w przewlekłym stresie. Przyczyna tkwi w zakażeniu wirusowym. - Pewna predyspozycja może być, ale biorąc pod uwagę, że są to głównie osoby młode, to jednak czynniki infekcyjne mają tutaj istotne znaczenie w aspekcie polskich pacjentów. Najbardziej istotnym elementem jest wirusowe zapalenie mięśnia sercowego, które może prowadzić do jego uszkodzenia - mówi na antenie radiowej Jedynki prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, kardiolog. 


POSŁUCHAJ

07:27

Zapalenie mięśnia sercowego. Choroba, która jest domeną ludzi młodych (Pigułka na zdrowie/Jedynka)

 

Jakie są objawy zakażenia? 

Badania wykazały, że 6 proc. zgonów z powodu nagłej śmierci sercowej było spowodowane zapaleniem mięśnia serca. - Każda infekcja może powodować mniejszy lub większy wpływ na czynność serca. My przed pandemią bagatelizowaliśmy często infekcje wirusowe, grypowe, staraliśmy się chodzić do pracy - wskazuje gościni Jedynki. - Jeżeli czujemy, że coś nas rozkłada, mamy gorączkę, bóle mięśniowe, tzn., że coś się z tymi mięśniami dzieje, a jak wiemy, serce również jest mięśniem, więc powinniśmy jednak pozostać w domu i dać sobie chwilę odpoczynku, ponieważ ten czasami naprawdę bywa zbawienny - wyjaśnia. 

Przechodzone infekcje mogą przeradzać się w toczące się procesy zapalne, łącznie z uszkodzeniem mięśnia sercowego. - Na szczęście jest tak, że biorąc pod uwagę, że serce jest bardzo ważnym narządem, to mamy pewne mechanizmy obronne i 50 proc. procesów zapalnych, które toczą się również w mięśniu sercowym, potrafimy sami wygoić. W pozostałych 50 proc. dzieją się niekorzystne rzeczy, 25 proc. pacjentów trafia do szpitali z objawami niewydolności serca czy zaburzeń rytmu - dodaje. 

Diagnozowanie pacjenta z zapaleniem mięśnia sercowego

Diagnostyka mięśnia sercowego opiera się na dokładnie zebranym wywiadzie chorobowym oraz charakterystycznych objawach uwidocznionych w badaniu przedmiotowym pacjenta. Lekarz może także zadecydować o konieczności przeprowadzenie badań dodatkowych, w tym laboratoryjnych oraz obrazowych. - Najczęściej pacjenci trafiają do kardiologa, bo mają dolegliwości bólowe w klatce piersiowej i zaburzenia rytmu, a trafiając z tymi objawami, wykonywane jest zwykle badanie EKG, najczęściej na SOR-ach lub w opiece ambulatoryjnej. 

- To są najczęściej młodzi ludzie, ok. 20-30 lat, czasami 40, więc wiemy, że w tym okresie jest mała szansa na chorobę niedokrwienną serca, to ją wykluczamy. Robimy rezonans mięśnia sercowego i widzimy wtedy, że mamy zapalenie - tłumaczy kardiolog. 

choroby serca choroby serca

W poprzedniej audycji z cyklu:


Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, kardiolog

Data emisji: 7.09.2024

Godzina emisji: 12.36

ans/wmkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.