Teatry rewiowe i kabarety. Jak wyglądało życie gwiazd i co działo się za kulisami?

Data publikacji: 29.09.2024 11:55
Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 12:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ananas jako jeden z nielicznych utrzymał się na rynku w niestabilnym okresie początku lat trzydziestych. Było to miejsce, gdzie rodziły się gwiazdy, by wymienić choćby Lodę Niemirzankę, Inę Benitę, Leona Fuchsa. W grudniu 1930 roku teatr zmienił nazwę na Nowy Ananas
Ananas jako jeden z nielicznych utrzymał się na rynku w niestabilnym okresie początku lat trzydziestych. Było to miejsce, gdzie rodziły się gwiazdy, by wymienić choćby Lodę Niemirzankę, Inę Benitę, Leona Fuchsa. W grudniu 1930 roku teatr zmienił nazwę na Nowy Ananas, Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Teatry rewiowe i kabarety na stałe wpisały się w mapę międzywojennej Polski. Życie dziewcząt, które chciały być gwiazdami nie było jednak usłane różami. Jak przebiegały ich kariery? Co działo się za kulisami? Kim byli właściciele, czemu teatry miały nieustające kłopoty finansowe? O tym wszystkim w audycji "Odrodzona-nieznana" rozmawiali goście Grzegorza Kalinowskiego. 

Teatrzyki i kabarety. Miejsca o szemranej opinii

Iwona Kienzler zwraca uwagę, że teatrzyki rewiowe i kabarety bywały miejscami o nienajlepszej proweniencji. - Dziewczęta, które przychodziły do takiego miejsca były bardzo nisko opłacane. Wynagrodzenie specjalnie zaniżano po to, żeby właściciele lokali mogli z łatwością dziewczyny stręczyć bogatym gościom - precyzuje. Dodaje, że początkujące gwiazdy odczuwały silną potrzebę eleganckiego ubrania się, co również prowadziło do prostytucji. 

Marek Teler podkreśla, że w takich praktykach przodowały lokale szemrane, zwłaszcza nocne. - Często te dziewczyny występowały półnagie lub w kusych strojach. Był taki kabaret "Miraż", nazywany "Szmirażem" ze względu na dosyć niski repertuar - zaznacza. Rozmówca Grzegorza Kalinowskiego nie ma wątpliwości, że tym co przyciągało tancerki była pogoń za marzeniami. - Każda chciała zostać tą dostrzeżoną, tą odkrytą. Do teatrzyków przychodzili też filmowcy - tłumaczy. 

Taką drogę przeszły m.in. Hanka Ordonówna, siostry Halama czy Ina Benita


POSŁUCHAJ

33:04

Teatry rewiowe i kabarety. Jak wyglądało życie gwiazd i co działo się za kulisami? (Odrodzona-nieznana/Jedynka)

 

Kto zarządzał warszawskimi kabaretami?

Warto przyjrzeć się bliżej osobom, które zarządzały teatrzykami i kabaretami. Często byli to ludzie mający problemy z prawem. Współwłaścicielem "Czarnego Kota" był Stanisław Cichocki czyli legendarny Szpicbródka. - To miała być dla niego baza wypadowa do okradania banków, no i oczywiście pewnego rodzaju kamuflaż. Szpicbródka w to przedsięwzięcie zainwestował zresztą pieniądze, które ukradł wcześniej w Rosji - wskazuje Marek Teler. 

"Miłość" aż po grób

Za kulisami tych gorszych i tych lepszych lokali również działo się dużo. Tragicznie zakończył się m.in. romans Igi Korczyńskiej i Zachariasza Drożyńskiego. - Iga występowała m.in. w "Nowym Ananasie", Drożyński natomiast został wyrzucony z uniwersytetu za niemoralne prowadzenie się i później pracował jako fordanser na dancingach - wspomina gość Jedynki. 

Korczyńska zakochana w Drożyńskim długo znosiła upokorzenia, groźby, a nawet przemoc fizyczną. - Jeszcze długo po rozstaniu nękał ją. A w sierpniu 1931 w "Nowym Ananasie" padły cztery strzały. Dwa trafiły w Igę Korczyńską, trzecim Drożyński usiłował zranić samego siebie, a czwarty wystrzelił w sufit, krzycząc "kocham, kocham" - opowiada Teler. 

Romanse, o których starano się nie mówić

Częstym zjawiskiem były romanse uznanych artystów z dziewczętami, którym nie udało się zrobić kariery. Iwona Kienzler przekonuje, że takie związki były utrzymywane w tajemnicy. - Nikt nie chciał się z tym afiszować. Zresztą sam Eugeniusz Bodo również nie epatował swoimi romansami. W miarę znany był romans z polinezyjską pięknością Reri, ale z innymi paniami raczej starał się nie wychylać - zwraca uwagę w "Odrodzonej-nieznanej". 

Tytuł audycji: Odrodzona - nieznana

Prowadził: Grzegorz Kalinowski

Goście: Iwona Kienzler, Marek Teler

Data emisji: 28.09.2024 r.

Godzina emisji: 17.10

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.