Kontakt z elektroniką uzależnia. Jak chronić dzieci?

Data publikacji: 06.10.2024 16:10
Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 16:20
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nadmiar kontaktu dzieci z elektroniką skutkuje problemami z odczytywaniem emocji i komunikacją niewerbalną
Nadmiar kontaktu dzieci z elektroniką skutkuje problemami z odczytywaniem emocji i komunikacją niewerbalną, Autor - Shutterstock
Dr n. med. Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog z warszawskiego szpitala im. ks. Anny Mazowieckiej, twierdzi, że nadmiar kontaktu dzieci z elektroniką skutkuje problemami z odczytywaniem emocji i komunikacją niewerbalną, u najmłodszych może powodować agresję i zmęczenie.

POSŁUCHAJ

08:57

Kontakt z elektroniką uzależnia. Jak chronić dzieci? (Pigułka na zdrowie/Jedynka)

 

Skutkiem tego mogą być zaburzenia snu, problemy z koncentracją i nauką. Ze smartfonów korzysta 42,7 proc. dzieci w wieku 4-9 lat, a w grupie pomiędzy 10 a 15 rokiem życia jest to już 91,5 proc. Tablety są najpopularniejsze w grupach wiekowych 4-9 lat (27,9 proc.) i 10-15 lat (27,8 proc.). Wśród ogółu osób w wieku 4+ korzystający z tabletów stanowią 13,5 proc. populacji. A zgodnie z deklaracjami rodziców obecnie już prawie 43 proc. dzieci w wieku 4-9 lat ma kontakt z ekranem smartfona.

Wielu rodziców pytanych o to, czy dać dziecku smartfon, odpowiada: "Dlaczego nie? Niech sobie popatrzy, zajmie się, nie będzie płakało. Lubi to, a my zyskujemy spokój". Jednak lekarze ostrzegają: z perspektywy prawidłowego rozwoju zaleca się, by dzieci do 18. miesiąca życia w ogóle nie miały kontaktu z elektroniką.

W poprzednich audycjach w cyklu: 

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Joanna Puskarz-Gąsowska (pediatra, neonatolog) 

Data emisji: 5.10.2024

Godzina emisji: 12.36

ans/wmkor


Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.