29. Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Wybitne przedstawienia z całej Polski

Data publikacji: 07.10.2024 06:59
Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 06:59
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W ramach Konfrontacji Teatralnych pokazane zostaną spektakle z różnych teatrów Polski dotykające problemów współczesnego świata, często sięgające do klasyki literatury. N/z przedstawienie "Bezmatek" w reż. Marcina Libery, wyprodukowane w ramach Festiwalu (zdjęcie archiwalne)
W ramach Konfrontacji Teatralnych pokazane zostaną spektakle z różnych teatrów Polski dotykające problemów współczesnego świata, często sięgające do klasyki literatury. N/z przedstawienie "Bezmatek" w reż. Marcina Libery, wyprodukowane w ramach Festiwalu (zdjęcie archiwalne), Autor - PAP/Łukasz Gągulski
W programie wydarzenia, które odbywa się w dniach 6-25 października, znalazło się siedem spektakli teatralnych i dwa czytania performatywne. Nie zabraknie też przestrzeni na dyskusje i spotkania z twórcami.

29. edycja Festiwalu Konfrontacje Teatralne rozpoczęła się w niedzielę, 6 października, w Lublinie. W ramach wydarzenia pokazane zostaną spektakle z różnych teatrów Polski dotykające problemów współczesnego świata, często sięgające do klasyki literatury.

Hasło tegorocznej imprezy - "Powroty", jak tłumaczą organizatorzy, jest rozumiane jako powroty twórczości różnych artystów na festiwal w Lublinie, ale także powrót do dużych form teatralnych, zawierających pogłębioną analizę i komentarz do zmian i wydarzeń politycznych czy procesów społecznych zachodzących we współczesnym świecie.

POSŁUCHAJ

20:19

29. Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Wybitne przedstawienia z całej Polski (Teatr! To lubię/Jedynka)

 

Konfrontacje Teatralne - tegoroczne założenia

- Mnie powroty kojarzą się z taką koncepcją filozoficzną wiecznego powrotu. Momentem refleksji, bilansu - powiedział w audycji "Teatr! To lubię" dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne, reżyser teatralny Janusz Opryński.

- Powroty dosłowne, to powrót - po 20 latach - Jana Klaty, Agnieszki Przepiórskiej z Anną Gryszkówną, Mariusza Banaszewskiego. Powracają też teksty: "Do piachu", reaktywacja naszego spektaklu sprzed lat; powraca tekst formacyjny mojego pokolenia - "Folwark zwierzęcy" - wymienił.

- Jest to również powrót do dobrej ligi teatralnej, do naprawdę wybitnych przedstawień - dodał gość radiowej Jedynki. - To jest też trochę zapowiedź naszego kierunku - w przyszłym roku będziemy obchodzili 30-lecie festiwalu - zauważył.

Konfrontacje Teatralne - co w programie?

Festiwal otworzył spektakl "Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu" Teatru Polskiego z Bydgoszczy w reżyserii Wojciecha Farugi. To historia małżeństwa komunistycznego dyktatora Rumunii i jego żony, którzy w 1989 roku, podczas rewolucji, zostali publicznie - przed kamerami - rozstrzelani, niezwłocznie po wydaniu wyroku skazującego ich na śmierć przez doraźnie sformowany trybunał. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.



Na Konfrontacjach Teatralnych pokazany będzie spektakl "Folwark zwierzęcy" na podstawie powieści George'a Orwella, w reżyserii i adaptacji Jana Klaty, przygotowany przez zespół Teatru Śląskiego. Przedstawienie, oparte na jednej z najważniejszych książek literatury europejskiej, podejmuje m.in. problem funkcjonowania mechanizmów politycznych prowadzących do totalitaryzmu.

Teatr Polski z Bielska-Białej pokaże "Do piachu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. Różewicz opisał w nim znane mu z osobistego doświadczenia partyzanckie życie i jego mroczne strony, bez patriotycznego patosu. Dramat - pisany w latach 1955-1972 - dotychczas miał tylko trzy inscenizacje.

Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa zaprezentuje spektakl "Nazywam się Anna Walentynowicz" wyreżyserowany przez Annę Gryszkównę. Przedstawienie przypomina postać legendarnej polskiej opozycjonistki, współzałożycielki Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce, a która przez całe życie zmagała się z osamotnieniem i skrywała przed światem wiele tajemnic.

Teatr im. J. Słowackiego z Krakowa pokaże "Romeo i Julię" Williama Szekspira w reżyserii Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej. Przedstawienie - zminimalizowane do formy z udziałem czworga aktorów – jest próbą interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o kondycję współczesnego człowieka i jego gotowości do kochania. Spektakl oparty jest na przekładzie Wiktorii Rosickiej z 1892 roku. 

W Lublinie zobaczyć będzie można też spektakl Nowego Teatru z Warszawy - "Goście wieczerzy Pańskiej". Przedstawienie, zrealizowane na podstawie scenariusza filmu Ingmara Bergmana pod tym samym tytułem, wyreżyserował Tomasz Fryzeł. Jego bohaterem jest pastor, który przeżywa kryzys wiary i konfrontuje się z problemami innych osób - niewierzących czy pogrążonych w depresji.

Podczas Konfrontacji Teatralnych oprócz spektakli odbędą się także działania i czytania performatywne. Będzie m.in. czytanie sztuki Pawła Demirskiego "W imię Jakuba S.", a także dramatu "Brylant" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Zaplanowano też spotkania z autorami i reżyserami spektakli.

Poza tym w audycji:

W Teatrze Rampa w Warszawie premiera "Kaliny" spektaklu Anny Mierzwy, w którym aktorka wciela się w postać Kaliny Jędrusik.

W Teatrze Telewizji Polskiej premiera spektaklu "Deprawator" w reżyserii Macieja Wojtyszki.

"Ocalone" nowy monodram Agnieszki Przepiórskiej w reżyserii Mai Kleczewskiej grany na piątym piętrze warszawskiej PAST-y.

Tytuł audycji: Teatr, to lubię!

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Janusz Opryński (dyrektor festiwalu Konfrontacje Teatralne, reżyser teatralny)

Data emisji: 5.10.2024 r. 

Godzina emisji: 22.06

Jedynka/PAP/kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.