Przemoc i gwałty podczas wojny. Kobiety ocalałe, które otarły się o śmierć

Data publikacji: 08.10.2024 17:00
Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 17:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W "Folderze ulubione" mówimy o Festiwalu Bohaterek. Kim były ocalone?
W "Folderze ulubione" mówimy o Festiwalu Bohaterek. Kim były ocalone?, Autor - Maciej Serzysko/Polskie Radio
- Dla nas to był bardzo ważny wymiar, żeby opowiedzieć o bohaterkach nieznanych. Chociaż to historia zapomniana, to jest ona także bardzo aktualna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o Festiwalu Bohaterek Katarzyna Puchalska, wicedyrektor Domu Spotkań z Historią. Głównym tematem trwającego wydarzenia jest przemoc seksualna podczas wojen i związana z nią trauma. Kim są ocalałe?

Do soboty, 12 października w Domu Spotkań z Historią w Warszawie trwa Festiwal Bohaterek. W jego programie znalazły się m.in. wydarzenia filmowe, kulinarne, muzyczne, premiery - literacka i teatralna, a także debaty, spotkania i warsztaty. Pomysłodawczynią Festiwalu Bohaterek jest Agnieszka Przepiórska, a dyrektorką artystyczną Katarzyna Puchalska.


POSŁUCHAJ

13:29

Przemoc i gwałty podczas wojny. Kobiety ocalałe, które otarły się o śmierć (Jedynka/Folder ulubione)

 

- To festiwal o kobietach, bohaterkach dnia codziennego, bohaterkach znanych i tych zapomnianych lub przemilczanych. Kobietach, które piszą swoje historie na nowo, pomimo przeciwności losu i doznanych krzywd. Bohaterkach, które swoim życiem, pasją i pracą udowadniają światu, że kobieta może wszystko. Organizujemy Festiwal Bohaterek, bo kobietom się on po prostu należy - podkreślają twórczynie wydarzenia.

Ocalone, które przeżyły przemoc seksualną

Katarzyna Puchalska, wicedyrektor Domu Spotkań z Historią, zwraca uwagę, że kontekst Festiwalu Bohaterek nie jest tylko historyczny. - Jesteśmy instytucją, która konsekwentnie od lat stara się popularyzować historię w bardzo nowoczesny i międzypokoleniowy sposób. Dla nas historia jest zawsze pretekstem, żeby też mówić o tym, co tu i teraz. Tak jest również tym razem - mówi.

Katarzyna Puchalska kontynuuje: - Dla nas to był bardzo ważny wymiar, żeby opowiedzieć o bohaterkach nieznanych. Jest to historia zapomniana, ale też jak pokazała ta sztuka, bardzo aktualna. To jest temat, o którym nie mówi się, a należy o tym mówić (…). W tej edycji festiwalu dominuje temat przemocy seksualnej w czasie konfliktów wojennych i traumy, ale nie tylko.

Nie można udawać, że nie było gwałtów

W ramach Festiwalu Bohaterek w czwartek (10.10) odbędzie się premiera polskiego wydania książki dr Wioletty Rebeckiej "Gwałt - historia wstydu. Pamiętnik ocalałych".

- Mimo że temat jest bardzo trudny i dotyczy właściwie piekła na ziemi, to w kontekście książki i festiwalu najważniejsza wydaje mi się siła kobiet, ich niezwykła rezyliencja oraz gotowość i możliwość odżywania trochę jak Feniks z popiołów z sytuacji, które są krańcowe. One są tożsame dla tych ocalałych, bo same tak mówią, z doświadczeniem śmierci - komentuje dr Wioletta Rebecka.

- Fakt, że mówimy o bohaterkach dnia codziennego, bohaterkach wojny, kobietach, które mają doświadczenia krańcowe, a jednocześnie żyją dalej, mają dzieci, są aktywne, odbudowują społeczeństwa - to jest to bohaterstwo - dopowiada.

Autorka książki przyznaje, że musimy rozmawiać na temat przemocy seksualnej, do której dochodziło podczas wojny. - Nie możemy udawać, że tego nie było. To musi być temat, który zajmuje naszą uwagę - mówi.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Folder ulubione

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Goście: Katarzyna Puchalska (wicedyrektor Domu Spotkań z Historią), dr Wioletta Rebecka (autorka książki "Gwałt - historia wstydu. Pamiętnik ocalałych")

Data emisji: 8.10.2024 r.

Godzina emisji: 14.16

DS/wmkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.