Czym jest "Noc Bibliotek"?
"Noc Bibliotek" to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalną mapę Polski. W tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty. - Pomyśleliśmy, że skoro funkcjonuje "Noc Muzeów", to warto byłoby zorganizować również "Noc Bibliotek". Pierwsza edycja była zupełnie szalona, zorganizowaliśmy ją chyba w ciągu miesiąca. Udział wzięło wówczas 600 bibliotek i wymyśliłam hasło "Groza nie czytać!". Zaplanowaliśmy warsztaty detektywistyczne, zdejmowanie odcisków palców z półek - wspomina Katarzyna Sołtan-Młodożeniec.
Dodaje, że również w kolejnych latach starano się działać nieszablonowo. Nietypowa jest już sama pora, w dodatku często proponowane jest nieoczywiste spojrzenie na miejsce, jakim jest biblioteka, jak również na samą książkę. - Książka nie tylko jako tekst, jako fantastyczna i rozwijająca nas literatura, ale też jako przedmiot. Mamy fantastyczne zabawy z książką, czyli sport z opasłymi tomiszczami - zwraca uwagę rozmówczyni Aleksandry Tykarskiej.
Przede wszystkim lokalność
Organizatorzy zamierzają pokazać również skalę akcji, która na przestrzeni dekady mocno się rozrosła. - Właściwie nie ma powiatu, gdzie nie odbyłaby się "Noc Bibliotek" - precyzuje gość Programu 1 Polskiego Radia. Dodaje, że mamy do czynienia z wydarzeniem społecznym, wręcz integracyjnym. Niezwykle istotna jest lokalność. - Nie zachęcamy do wędrowania na drugi koniec miasta, a zachęcamy, by odwiedzić najbliższą sobie bibliotekę - zaznacza. Mapę, wraz z listą wydarzeń, można znaleźć TUTAJ.
Podziel się książkami
W ramach wydarzenia można podzielić się książkami. Najbardziej poszukiwane są nowości wydawnicze, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, lektury szkolne. W tym roku to szczególnie ważne, w kontekście powodzi. - Zachęcamy do przynoszenia książek do bibliotek. Panie bibliotekarki przejrzą tytuły i część umieszczą na "pomocowej półce". Z tych półek możemy wziąć książkę jako cegiełkę i wpłacić dowolny datek na wybraną bibliotekę, która ucierpiała - słyszymy.
Oprócz tego część książek zostanie włączona do księgozbiorów.
Co zaplanowano w tym roku?
Coraz więcej bibliotek wprowadza możliwość... nocowania między regałami. - Dostajemy zdjęcia, relacje. Przychodzą dzieci z poduchami, latarkami, w piżamach, ze śpiworami. Rano w dodatku jest śniadanie literackie, a wcześniej film - zdradza Katarzyna Sołtan-Młodożeniec. To propozycja również dla osób dorosłych. W programie znalazły się także takie atrakcje jak koncert Stanisława Soyki czy Silent Disco (Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie - red.).
Po raz kolejny odbędą się flirty literackie. W poprzednich latach biblioteki biorące udział w "Nocy Bibliotek" otrzymywały autorskie gry karciane z wybranymi cytatami z utworów literackich patronów roku. W tym roku pojawi się wersja online. - Każdy może stworzyć własny flirt. Mamy generator kart. Można się podzielić cytatami z ulubionego autora, wydrukować lub udostępnić w mediach społecznościowych i rozmawiać z drugą osobą - podsumowuje gość audycji.
Tytuł audycji: Folder ulubione
Prowadziła: Aleksandra Tykarska
Gość: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec (krajowa koordynator akcji "Noc Bibliotek")
Data emisji: 9.10.2024 r.
Godzina emisji: 14.16
mg/wmkor