Scrabble to wciąż popularna gra. O czym pamiętać przed rozpoczęciem partii?

Data publikacji: 22.10.2024 10:49
Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 18:05
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Na czym polega fenomen gry w Scrabble?
Na czym polega fenomen gry w Scrabble?, Autor - Mariusz Gaczynski/East News
Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie. Wymyślona została przez Alfreda Buttsa w 1931 roku i przeznaczona jest dla od dwóch do czterech osób. Na czym polega fenomen tej planszówki i jakie są podstawowe zasady? 

Jakie są zasady gry w Scrabble?

Scrabble to gra polegająca na losowaniu płytek z literami i kolejnym układaniu z nich słów na planszy o wymiarach 15 pól na 15 pól. Każdy z graczy jednocześnie dysponuje siedmioma kostkami. Pierwsze słowo powinno przechodzić przez środek planszy, a każdy kolejny wyraz musi wykorzystywać co najmniej jedną literę znajdującą się już na planszy. Liczbę punktów oblicza się na podstawie wszystkich ułożonych lub uzupełnionych w danym ruchu słów.

Prezes Polskiej Federacji Scrabble Rafał Wesołowski zwraca uwagę, że podczas turniejów każdy z graczy ma 20 minut na rozegranie partii. - Oprócz tego, że każda płytka ma swoją wartość, to jeszcze na planszy są pola premiowe. Pola te podwajają lub potrajają wartość samej litery lub całego słowa - tłumaczy w rozmowie z Danielem Wydrychem. Dodaje, że ułożenie słowa ze wszystkich siedmiu liter gwarantuje dodatkową premię w wysokości 50 punktów.

Które litery w polskiej wersji są najwyżej punktowane?

Najniżej punktowanymi literami są A, E, I, N, O, R, S, W, Z (1 punkt), a najwyżej punktowanymi Ć (6 punktów), Ń (7 punktów) i Ź (9 punktów). - Wynika to z frekwencji liter w języku polskim. Pierwszy, angielski zestaw z lat 30. XX wieku ułożono na podstawie książki Edgara Allana Poe. Alfred Butts policzył częstotliwość występowania każdej z liter i stworzył schemat. Później w każdym języku było to systematyzowane - podkreśla gość Jedynki. 


POSŁUCHAJ

07:15

Scrabble to wciąż popularna gra. O czym pamiętać przed rozpoczęciem partii? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Szansa na spotkanie "twarzą w twarz"

Choć XXI wiek jest wiekiem cyfryzacji, rynek gier planszowych wciąż ma się dobrze. Również w odniesieniu do Scrabble. - Jeżeli cały czas spędzamy przed komputerem lub telewizorem, to każdy z nas potrzebuje, by na godzinę czy dwie usiąść, porozmawiać i zagrać z żywym człowiekiem - nie ma wątpliwości Rafał Wesołowski. Dodaje, że na rynku pojawiła się nowa edycja gry przeznaczona do zmagań drużynowych. 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Goście: Rafał Wesołowski (prezes Polskiej Federacji Scrabble)

Data emisji: 22.10.2024

Godzina emisji: 8.40

mg/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.