Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że szczepionki będą dostarczane do punktów szczepień na bieżąco, według potrzeb. - Jeżeli ktoś zamówi 100 szczepionek i wykorzysta 80, otrzyma kolejną partię szczepionek - poinformowała szefowa resortu zdrowia.
Centrum e-Zdrowia już od 18 października wystawia e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. Ministra zdrowia zapewniła, że jeżeli ktoś nie ma jeszcze takiego skierowania w IKP, nie będzie to problemem. - Dla tych wszystkich, którzy nie mają skierowania, to proszę pamiętać, że wystarczy, że państwo pójdziecie do punktu szczepień i tam otrzyma się takie skierowanie - wyjaśniła.
Seniorzy i dzieci w grupie ryzyka
W pierwszej kolejności powinny się szczepić osoby z grup ryzyka: seniorzy, osoby z obniżoną odpornością, przewlekle chore oraz dzieci powyżej 12. roku życia.
- Z punktu widzenia aktualnego przebiegu COVID-19 największą grupą ryzyka powikłań jest grupa seniorów i osób przewlekle chorych. Tu powinny być zalecenia lekarskie - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. - Grupą, którą warto informować o szczepieniach, są opiekunowie ludzi z grup ryzyka, czyli personel medyczny czy personel w domach opieki społecznej. To są osoby, które powinny się szczepić nie ze względu na swój stan zdrowia, ale właśnie na to, że jeżeli one zachorują, to mają pod opieką osoby wrażliwe - dodaje.
Szczepić powinni się także ci, którzy mają już powikłania po przebytej chorobie. - Jest to bardzo ważne, bo część osób naprawdę cierpi już od wielu miesięcy czy nawet lat z powodu objawów pocovidowych. Dla takich osób kolejny epizod COVIDU to jeszcze większe ryzyko nasilenia tych objawów, więc te osoby powinny rozważyć szczepienie - dodaje ekspert.
Zaszczepić można się w aptekach
Do części aptek już wczoraj dotarły szczepionki przeciwko COVID-19. - W związku z tym, ponieważ już jest dostęp, myślę, że w ciągu kilku dni będziemy mogli uruchomić cały proces szczepień. Pojawiły się też stosowne akty prawne po stronie Ministerstwa Zdrowia. One już są dostępne. W zasadzie można powiedzieć, że jesteśmy przygotowani i pacjenci mogą liczyć się z tym, żeby w ciągu najbliższych kilku dni przyjść do apteki się zaszczepić i ochronić siebie i swoich bliskich - mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.
Do Polski dotarło 300 tys. nowych szczepionek przeciw COVID-19. Pod koniec października zaplanowano drugą dostawę 700 tys. dawek. Od początku roku do sierpnia ze szczepień przeciw COVID-19 skorzystało 360 tys. Polaków.
Czytaj więcej:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 23.10.2024 r.
Godzina emisji: 6.40
IAR/ans