Mikroplastik jest wszędzie. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Data publikacji: 30.10.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 10:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak mikroplastik wpływa na nasze zdrowie?
Jak mikroplastik wpływa na nasze zdrowie?, Autor - Shutterstock
Mikroplastik zanieczyszcza środowisko, znajduje się w glebie, powietrzu, wodzie pitnej - zarówno w kranie, jak i w butelkach, a nawet zwykłej herbacie czy kosmetykach.  Skoro nie jesteśmy w stanie się przed nim uchronić - to jak przynajmniej możemy zmniejszyć jego ilość, która trafia do naszego organizmu? Gdzie go jest najwięcej? 
Mikroplastik jest wszędzie 
Odpowiedzialne za powstawanie mikroplastiku są przede wszystkim opakowania z tworzyw sztucznych. Jak podkreśla Magdalena Derdończyk, ekspert ds. ekologii z Centrum Nauki EkoEksperymentarium, mikroplastik może mieć negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. - Może sprzyjać otyłości, może zagrażać płodności, jesteśmy na etapie badań nad tym - mówi. - Mikroplastik jest wszędzie. Zastanawiałam się, gdzie jest go najwięcej w naszych domach, i znalazłam dwa miejsca - kuchnia i łazienka, tam jest najwięcej mikroplastiku i nanoplastiku - stwierdza. 

POSŁUCHAJ

09:15

Jak mikroplastik wpływa na nasze zdrowie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Ile plastiku zjadamy?

Według niektórych szacunków w ciągu tygodnia może to być nawet ilość tworzyw, z której dałoby się wytworzyć kartę płatniczą. - Mamy też takie niewidoczne przykłady, np. jak parzymy herbatę i nie jest ona w bawełnianej otoczce lub to nie jest herbata sypana, tylko mamy do czynienia ze śliskim opakowaniem, które zalewamy wrzątkiem, to podczas styku z wysoką temperaturą cząstki mikroplastiku uwalniają się jeszcze szybciej - podkreśla ekspertka. 

Czy da się zmniejszyć wytwarzanie mikroplastiku?

Mikroplastik trafia do środowiska głównie poprzez kanalizację, gdy spłukujemy go razem z resztkami kosmetyków, ale nie tylko. Jest niezwykle lekki, dlatego może się przenosić razem z wiatrem i deszczem, a gdy jest w wodzie lub pożywieniu, dostaje się do organizmów żywych. - Nie pijmy wody butelkowanej, pijmy kranówkę. To jest oszczędność nie tylko plastiku - radzi gościni Romana Czejarka.

Mikroplastik
Zobacz także:

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Magdalena Derdończyk (ekspert ds. ekologii z Centrum Nauki EkoEksperymentarium)

Data emisji: 30.10.2024

Godziny emisji: 11.20

ans 

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.