Projekt nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada pewne zmiany dotyczące pracy podczas zwolnień lekarskich. - Chodzi o to, żeby trochę uporządkować kwestie związane z podstawą utraty prawa do zasiłku czy świadczenia chorobowego. W związku z tym pojawiły się pewnego rodzaju pojęcia, które wcześniej nie były doprecyzowane, jak praca zarobkowa. Mamy także wyjaśnienie, co kryje się pod aktywnościami niezgodnymi z celem zwolnienia od pracy - mówi dr Barbara Pawełko-Czajka, ekspertka w dziedzinie prawa pracy.
Gość Jedynki dodaje: - Pojawia się też sytuacja dotycząca zwolnienia lekarskiego, kiedy pracujemy na rzecz dwóch podmiotów, pracodawcy czy też zleceniodawcy
Czym jest praca incydentalna?
Jeżeli ktoś zarabia pieniądze, bez względu na rodzaj umowy, wykonuje pracę zarobkową. To oznacza, że zgodnie z wytycznymi ZUS podczas zwolnienia lekarskiego nie powinien pracować nawet w oparciu o umowę cywilnoprawną. Czy wyjątkiem jest tutaj praca incydentalna? - Mogą zdarzyć się sytuacje, że w czasie, kiedy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim, możemy móc wykonywać czynności incydentalne. To takie, które wynikają z nagłych sytuacji - wyjaśnia dr Barbara Pawełko-Czajka.
- Tutaj musielibyśmy zwrócić się w stronę orzecznictwa. Chodzi przede wszystkim o czynności sporadyczne, incydentalne, które wymuszone są jakimiś okolicznościami, tzn. podpisywanie faktur, listów przewozowych czy pojawienie się u pracodawcy, ponieważ wzywa nas, aby coś zrobić, a my jesteśmy na zwolnieniu lekarskim - dodaje ekspertka.
Przykładowo nic nie stanie się, jeśli ktoś podpisze jedną fakturę. Problem pojawi się, jeżeli pracownik będzie np. wystawiał dziennie kilkaset faktur, będąc na tzw. L4. - Jeśli nagle zaczynamy pracować w domu, to pojawia się pytanie, czy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim czy dalej pracujemy? Chodzi o to, że ta czynność ma mieć charakter incydentalny i nie powinna pogarszać stanu naszego zdrowia. Projektodawca w uzasadnieniu do projektu ustawy określa, że powinno to być również życiowo uzasadnione - mówi dr Barbara Pawełko-Czajka.
Problemem będzie interpretacja
Jak należy interpretować słowo "incydentalnie"? Dla niektórych osób może to być wypisanie jednej faktury na miesiąc, a dla innych 10 faktur dziennie.
- Tutaj tak naprawdę te przepisy potrzebują jeszcze konkretnego doprecyzowania ze względu na to, żeby nie dochodziło do różnych sytuacji, które będą dążyły do ominięcia przepisów i nieprzestrzegania celowości, jaka przyświeca zwolnieniu lekarskiemu i wypłaty świadczeń - przyznaje dr Barbara Pawełko-Czajka.
Zobacz także:
Audycja: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: dr Barbara Pawełko-Czajka (ekspertka w dziedzinie prawa pracy)
Data emisji: 4.11.2024
Godziny emisji: 11.15
DS