Kiedy Kaszmir stracił autonomię?
W roku 2019 indyjski rząd cofnął status specjalny regionowi Kaszmiru, jakim cieszył się on od 1947 roku, co zostało zapisane w artykule 370 konstytucji tego kraju. Podczas niedawnej sesji Zgromadzenia w Kaszmirze jeden z polityków podniósł transparent wzywający do przywrócenia wspomnianego artykułu. W efekcie doszło do bójek, część parlamentarzystów wyprowadzono nawet z sali.
Czym był artykuł 370 indyjskiej konstytucji?
Patryk Kugiel z Instytutu Spraw Międzynarodowych przypomina, że artykuł 370 indyjskiej konstytucji gwarantował Kaszmirowi takie przywileje jak własna flaga, własny rząd czy zakaz wykupu ziemi przez ludzi niebędących mieszkańcami. - To jedyna część Indii, w której większość stanowią muzułmanie. To było solą w oku dla nacjonalistycznych indyjskich przywódców hinduistycznych - podkreśla.
Przedstawiciele Indyjskiej Partii Ludowej przed każdymi wyborami do swojego programu wpisywali obietnicę wycofania artykułu 370. Ostatecznie zapowiedź tę zrealizowano właśnie w roku 2019. - Jednocześnie do Kaszmiru wysyłano wtedy ogromne siły bezpieczeństwa żeby spacyfikować ewentualne zamieszki i próby oporu ze strony lokalnej ludności. Pozamykano liderów politycznych, dziennikarzy - przypomina gość audycji "Więcej świata".
Czy Kaszmir znów wywalczy autonomię?
Przez wiele lat, również za sprawą blokady informacyjnej, nie wiadomo było co dzieje się w Kaszmirze. - We wrześniu, po dziesięciu latach, odbyły się wybory do Parlamentu Stanowego. Wygrała je umiarkowanie pro-niepodległościowa Konferencja Narodowa - zwraca uwagę Patryk Kugiel. Podczas niedawnego posiedzenia na sali wybuchły zamieszki wywołane przez prezentację transparentu domagającego się przywrócenia autonomii Kaszmiru.
Rozmówca Łukasza Walewskiego jest zdania, że mamy do czynienia z "wewnętrznym sporem politycznym". - Czasem będzie on wyglądał dość komicznie w mediach, ale raczej wydaje mi się, że nie przeniesie się to na ulice. Badania opinii publicznej w Kaszmirze pokazuję, że ok. 60 proc. chciałoby powrotu artykułu 370, ale na to nie zgadza się partia BJP - precyzuje gość Programu 1 Polskiego Radia.
Premier Indii, Narendra Modi zapowiedział, że "nie ma takiej siły na świecie, która spowodowałaby przywrócenie artykułu 370".
W audycji również:
- czy nadchodzi nowy rozdział w kontaktach Europy i USA? Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zgadza się ze słowami Donalda Tuska, że era geopolitycznego outsourcingu się skończyła i Europa musi nauczyć się radzić sobie sama. Podobne słowa padły ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona,
- w Amsterdamie doszło do serii ataków na izraelskich fanów piłki nożnej, którzy przyjechali na mecz Ajaxu z Maccabi Tel Awiw. Zatrzymano co najmniej 30 osób. Napastnicy mieli krzyczeć "uwolnić Palestynę!". Premier Benjamin Netanjahu zamierza wysłać do Holandii dwa samoloty izraelskie w celu ewakuacji poszkodowanych obywateli,
- premier Australii Anthony Albanese zapowiedział, że rząd przyjmie przepisy zakazujące korzystania z mediów społecznościowych osobom poniżej 16 roku życia. Australijski rząd podkreśla, że wprowadzając takie przepisy stanie się światowym liderem w tym zakresie. Propozycje przepisów mają pojawić się już w przyszłym tygodniu,
- jak wynika z prognoz Europejskiej Służby Klimatycznej jest już "prawie pewne", że rok 2024 to rok naznaczony intensywnymi falami upałów i śmiercionośnymi burzami – będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Łukasz Walewski
Goście: Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Katarzyna van Rooijen, Magdalena Bigaj (prezes Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa),
Data emisji: 8.11.2024
Godzina emisji: 17.10
mg
Kaszmir chce przywrócenia autonomii. Czy Indie wyrażą zgodę? - Jedynka - polskieradio.pl