Tyflografiki ułatwiają poznawanie dzieł sztuki. Nowe technologie w muzeach

Data publikacji: 13.11.2024 16:58
Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 16:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Plany tyflograficzne są mapami miejsc a tworzone są w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących.
Plany tyflograficzne są mapami miejsc a tworzone są w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących., Autor - PAP/Maciej Kulczyński

POSŁUCHAJ

Tyflografiki ułatwiają poznawanie dzieł sztuki. Nowe technologie w muzeach (Jedynka/Eureka)

Współczesne muzea to nie tylko sale wystawowe w których podziwiamy dzieła sztuki. To coraz częściej placówki naukowo-edukacyjne, prowadzące własne badania i otwarte na dopływ nowych technologii. 

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Justyna Zieniok i Łukasz Gackowski z Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiadają w "Eurece" jak oprócz samej wystawy tworzy się obecnie dodatkową płaszczyznę informacyjno-edukacyjna dla zwiedzających. Powstają specjalnie opracowane przewodniki z tekstami o odpowiedniej wielkości czcionek, które zapewniają komfort czytania odbiorcom słabowidzącym lub seniorom. - Naszym priorytetem przy tworzeniu wystaw i przygotowywaniu programu jest to, aby cały program był dostępny jak najszerszego grona odbiorców, stąd też staramy się, przygotowujemy audiodeskrypcję do wystaw, tłumaczymy na polski język migowy, przygotowujemy także oprowadzanie w języku migowym, wykorzystując do tego tablety - wyjaśnia Justyna Zieniok. 

POSŁUCHAJ

24:39

Tyflografiki ułatwiają poznawanie dzieł sztuki. Nowe technologie w muzeach (Jedynka/Eureka)

 

- Wystawa może do nas mówić głosem, ale może do nas też mówić głosem obrazowym. Używamy do tego rozmaitych ekranów - podkreśla Łukasz Gackowski. - Trzeba pamiętać o tych wszystkich technologiach, które są użyte, zanim wystawa w ogóle ujrzy światło dzienne, chociażby druk 3D. On pozwala nam dosyć szybko i dosyć łatwo wykonywać tyflografiki, czyli te wszystkie rzeczy, które są dostępne do poznawania przez dotyk - tłumaczy gość Jedynki. 

Tyflografiki - mapy dla niewidomych 

Plany tyflograficzne są mapami miejsc a tworzone są w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Informacje dostarczane są poprzez dotyk za pośrednictwem form przestrzennych oraz opisów brajlowskich. Dla osób słabowidzących stosuje się na nich czytelną i kontrastową grafikę. Wystawom zawsze towarzyszą zajęcia edukacyjne wzmacniające odbiór.

- Osoba z niepełnosprawnością wzroku może poznawać dany obiekt, którego normalnie nie byłaby w stanie zobaczyć, a często nie byłaby w stanie też dotknąć oryginału, ponieważ realia muzeów są takie, że wszystkie obiekty znajdują się za gablotami - zaznacza Łukasz Gackowski. 

Czytaj też: 

Wystawa "Dwie dusze twórcy ludowego"

Od 5 listopada zwiedzający Muzeum Etnograficzne w Warszawie mogą podziwiać wystawę "Dwie dusze twórcy ludowego". Ekspozycja wychodzi z założenia, że gromadzone w muzeach etnograficznych obiekty określane "sztuką ludową" mają zawsze dwóch autorów, pochodzących z dwóch różnych środowisk społecznych. 

- Tytuł wystawy ma zachęcać przede wszystkim do krytycznego przyjrzenia się sztuce ludowej. To jest zjawisko, które możemy odbierać w dość oczywisty sposób, tzn. sztuka ludowa jest, ale czy na pewno - podkreśla gość Artura Wolskiego. 

Ponadto w audycji: 

Ziemniak- warzywo mało doceniane

Ojczyzną ziemniaka jest Ameryka Południowa, a jako pierwsi uprawiali go Inkowie, budując na zboczach Andów poletka i systemy sztucznego nawadniania. Pierwsze sadzonki przywiózł swojej żonie Marysieńce Król Jan III Sobieski. Można też przypuszczać, że pierwsze ziemniaki w Polsce były jedzone właśnie w Warszawie, w pałacu w Wilanowie.

Ziemniaki, odpowiednio przygotowane, mogą dostarczać cennych składników odżywczych, przynosząc korzyści zdrowotne osobom w różnych fazach życia. Mogą je jeść już niemowlęta, są doskonałe dla dzieci i nastolatków, a także kobiet w ciąży oraz seniorów. Polska należy do czołowych producentów ziemniaków w Europie. W 2010 roku zebraliśmy ok. 10 milionów ton ziemniaków, co uklasyfikowało nas 7 miejscu na świecie. Do największych producentów należą Chiny i Indie.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Justyna Zieniok i Łukasz Gackowski (Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 12.11.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.