Psycholog, pedagog, psychoterapeuta. Do kogo zwrócić się, kiedy nasze dziecko ma problemy?

Data publikacji: 19.11.2024 16:31
Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 16:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakiego specjalistę wybrać, kiedy nasze dziecko ma problemy?
Jakiego specjalistę wybrać, kiedy nasze dziecko ma problemy?, Autor - Krakenimages.com/Shutterstock
Psycholog, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, doradca personalny, pedagog szkolny. To tylko część specjalistów, którzy aktualnie zajmują się ludzką psychiką. Nie każdy z nich ma jednak odpowiednie wykształcenie i doświadczenie predestynujące do pracy z dziećmi. - Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie - przypomina Marcin Szafrański z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Jak rozpoznać problemy emocjonalne dziecka?

Marcin Szafrański zwraca uwagę na to jak skomplikowane może być wyczucie momentu, w którym nasze dziecko potrzebuje pomocy. - Kiedy dziecko zaczyna zachowywać się w sposób niestandardowy, którego nie znamy, którego nie rozumiemy. Kiedy pojawiają się dłuższe okresy smutku niezwiązanego z bezpośrednimi wydarzeniami, które jesteśmy w stanie ocenić. Wtedy warto przynajmniej porozmawiać ze specjalistą o tym, czy powinno nas to zaniepokoić - zaznacza. 


POSŁUCHAJ

10:45

Psycholog, pedagog, psychoterapeuta. Do kogo zwrócić się, kiedy nasze dziecko ma problemy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Gdzie udać się po pomoc?

W wielu szkołach w Polsce uczniowie mają dostęp nie tylko do pedagoga, ale również do psychologa. Zakres działań i specjalizacji tych specjalistów jest zróżnicowany. - Pedagog w dużej mierze będzie skupiał się na kwestiach związanych z wykształceniem i edukacją. Psycholog natomiast będzie skupiał się na sprawach związanych z różnego rodzaju problemami w zachowaniu i problemami emocjonalnymi. Warto to na wstępie rozróżnić - podkreśla gość Jedynki. 

Co ważne, nie w każdej szkole na stanowisku psychologa zatrudniona jest osoba z odpowiednim wykształceniem kierunkowym i doświadczeniem. Kolejną kwestią wartą poruszenia jest funkcjonowanie poradni psychologiczno-pedagogicznych. - Teoretycznie powinny działać w sposób, który zapewni pomoc. Wszystko jednak zależy od tego z jakim problemem mamy do czynienia. Mamy jeszcze możliwość korzystania z pomocy psychologicznej w systemie służby zdrowia - przypomina Szafrański.

Wielość rozwiązań dostępnych na rynku wprowadza więc "zamieszanie", a wielu rodziców i opiekunów nie wie, która z opcji jest najwłaściwsza. 

Psycholog czy "psycholog"?

Rozmówca Sławy Bieńczyckiej wskazuje, że w myśl zapisów obowiązującej aktualnie ustawy, osoba tytułująca się psychologiem powinna być zrzeszona w Izbie Psychologicznej. Tu jednak pojawia się problem. - Takich izb do dzisiaj nie ma. W tym momencie trwają prace nad nową ustawą. Mam nadzieję, że ona wejdzie w życie szybko. Wtedy jednoznaczne będzie, że psychologiem jest osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia i jest zrzeszona w Izbie, w której podlega odpowiedzialności - precyzuje. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka 

Gość: Marcin Szafrański (Polskie Towarzystwo Psychologiczne)

Data emisji: 19.11.2024 r. 

Godzina emisji: 9.38

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.