Jak zaczęła się historia Ossolineum?
Fundacja Zakład Narodowy im. Ossolińskich to jedna z najważniejszych i najdłużej działających instytucji kultury w Polsce. Założył ją w roku 1817 bibliofil i kolekcjoner Józef Maksymilian hrabia Ossoliński. - Hrabia był badaczem i pisarzem. Początkowo zbierał książki do swojej pracy. (...) Bardzo wcześnie zaczął myśleć, żeby swoje zbiory przekazać narodowi. By stworzyć skarbiec pamiątek kultury polskiej - zwraca uwagę dr Dorota Sidorowicz-Mulak.
Miała to być instytucja funkcjonująca na trwałych fundamentach, potrzebna więc była zgoda cesarza Franciszka I. - Ossoliński przewidział funkcjonowanie tej instytucji na różnych poziomach. Jednym filarem były zbiory, a drugim właśnie podstawy prawne - wskazuje rozmówczyni Romana Czejarka. W roku 1827 zbiory zostały przewiezione z Wiednia do Lwowa. Na przestrzeni wieków, w wyniku zaborów i przechodzących w ramach II wojny światowej frontów, dzieje kolekcji były burzliwe.
Jak funkcjonuje Fundacja Zakład Narodowy im. Ossolińskich?
Oprócz tego fundacja prowadzi również działalność edukacyjną. Organizowane są tam lekcje muzealne, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz lekcje on-line. Jednym z projektów jest Akademia Ossolińska. - To projekt edukacyjny pozwalający młodzieży licealnej i młodzieży z techników poznać Ossolineum od zaplecza. W ten sposób popularyzujemy temat i pokazujemy, że choć takie instytucje mogą z daleka wyglądać poważnie, to w rzeczywistości są fascynujące od środka - tłumaczy Aldona Mikucka.
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość
Najnowszą częścią Ossolineum jest wspomniane już Muzeum Pana Tadeusza. Powstało w roku 2016 we wrocławskiej Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Punktem wyjścia stał się jedyny istniejący rękopis arcydzieła. - Właśnie o to chodziło. Skoro we Wrocławiu mamy tak wspaniałe dzieło to opowiedzmy historię, która jest z nim związana - zaznacza dr Łukasz Kamiński. Dodaje, że to również pretekst do rozmowy o Polsce i o sprawach ważnych.
Dwa kolejne elementy wystawy stałej zatytułowane są "Misja: Polska" i "Pan Tadeusz Różewicz". - Naszą misją jest nie tylko utrzymywanie zbioru historycznego, ale również jego pomnażanie i upowszechnianie. Dzięki miastu Wrocław pozyskaliśmy kolejne wielkie archiwum literackie. To archiwum Tadeusza Różewicza - zdradza gość audycji "Jedyne takie miejsce". Poprzez dokumenty i pamiątki prezentowane są różne konteksty tego życiorysu.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: dr Dorota Sidorowicz-Mulak(wicedyrektor Ossolineum), Aldona Mikucka (kierowniczka Działu Programowego Ossolineum), Grzegorz Polak (kustosz w Muzeum Książąt Lubomirskich), Marta Pękalska (kierownik Działu Informacji Naukowej Ossolineum), dr Łukasz Kamiński (dyrektor Ossolineum), Dobromiła Jankowska (kierowniczka Gabinetu Literackiego im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu), Katarzyna Kroczak (Główna Konserwator Zbiorów), Joanna Błoch (wicedyrektor Muzeum Lubomirskich), dr Katarzyna Uczkiewicz (rzecznik prasowa)
Data emisji: 7.12.2024 r.
Godziny emisji: 9.00-12.00
mg/dz