"Jedyne takie miejsce" prosto z Parku Historycznego Blizna

Data publikacji: 26.10.2024 11:55
Ostatnia aktualizacja: 27.10.2024 11:10
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Roman Czejarek w Parku Historycznym Blizna
Roman Czejarek w Parku Historycznym Blizna, Autor - Polskie Radio
Park Historyczny Blizna mieści się na terenie gminy Ostrów w województwie podkarpackim. Głównym celem utworzenia parku jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej.

POSŁUCHAJ

21:18

"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Parku Historycznego Blizna - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

POSŁUCHAJ

23:03

"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Parku Historycznego Blizna - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

POSŁUCHAJ

20:21

"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Parku Historycznego Blizna - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

   

Park Historyczny Blizna - wyjątkowe miejsce

Park Historyczny Blizna powstał na terenie autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu broni rakietowej V-1 i V-2. Jego misją jest podkreślanie roli działającej na tym terenie Armii Krajowej, która przyczyniła się do ujawnienia jednej z najbardziej strzeżonych tajemnic wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera.

Dzięki zaangażowaniu żołnierzy Armii Krajowej wynaleziono w Londynie sposób na zmianę kierunku lotu rakiety V-2, co spowodowało, że większość rakiet nie dolatywała nad wymierzone cele. Wywiadowcze działania Armii Krajowej w zakresie broni V-2 na poligonie w Bliźnie są uważane przez historyków i znawców tematu jako znaczące dla dalszego przebiegu II wojny światowej.

"Niemcy utajnili poligon w sposób całkowity, ale nie udało się im ukryć tego, co zaczęło lecieć w niebo" - mówił w audycji "Jedyne takie miejsce" w radiowej Jedynce dr Jacek Magdon, członek Rady Naukowej Parku Historycznego Blizna, pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.



Czytaj także:



Poszukiwaniem porzuconych zabytków, tego, co historia ukryła w ziemi lub co dawni mieszkańcy zgubili, zajmuje się Klub Historyczno-Eksploracyjny V2 Team Gminy Ostrów. Jego członek - Rafał Nędza - opowiedział o broni V-1 i V-2. - To właśnie tu, w Bliźnie, rozpoczęły się pierwsze loty w kosmos - wyjaśnił Nędza.

Gmina Ostrów to nie tylko były poligon

To również kraina zbiorników wodnych i stawów, lasów wolnych od wszelkich skażeń i zanieczyszczeń. Raj dla wędkarzy, grzybiarzy, amatorów czarnych jagód. Wspaniałe krajobrazy, pachnące żywicą lasy, oryginalne twory przyrody i dzika zwierzyna. Ciekawe miejsca polecił w radiowej Jedynce Łukasz Szatan, pracownik Nadleśnictwa Tuszyma.


W audycji "Jedyne takie miejsce" można było także posłuchać o lokalnych tradycjach oraz codzienności życia seniorów w gminie Ostrów. Naszymi gośćmi były: Sabina Pelc - emerytowana nauczycielka, poetka i pisarka, oraz Zofia Żądło - emerytowana nauczycielka, członkini koła gospodyń wiejskich i klubu seniora.

Spotkaliśmy się też z młodymi strażakami, ratownikami z młodzieżowej drużyny OSP.

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 26.10.2024 r.

Godziny emisji: 9.00-12.00

kk

Na dwa głosy
Na dwa głosy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.