W Syrii trwają masowe demonstracje i modlitwy po obaleniu reżimu Baszara al-Asada. Nowy tymczasowy premier zapowiada stabilność i spokój oraz zaprasza do powrotu wszystkich Syryjczyków, którzy w ostatnich latach uciekli za granicę.
Syryjczycy cieszą się, ale muszą też stawić czoła dramatycznej sytuacji gospodarczej i humanitarnej w ich kraju. Szacuje się, że nawet kilkanaście milionów osób potrzebuje tam pilnej pomocy.
Miliony przesiedlonych Syryjczyków
W Syrii oraz w krajach sąsiednich, które przyjęły wielu syryjskich uchodźców, działa Polska Misja Medyczna. - W Syrii pomagamy od 2016 roku. Skupiamy się przede wszystkim na działaniach medycznych wspierających odbudowę systemu opieki zdrowotnej, ale również na dotarciu do tych osób, które są wewnętrznie przesiedlone. Także do Syryjczyków, którzy uciekli poza granice kraju i są w Jordanii, na południu Turcji czy w irackim Kurdystanie i od lat żyją w obozach - komentuje Ewa Piekarska-Dymus.
Ekspertka wyjaśnia: - Wiele milionów Syryjczyków jest poza granicami kraju, ale również do końca zeszłego roku szacowano, że wewnątrz Syrii przesiedlonych było 7 milionów osób i w tym momencie doszedł kolejny 1 milion osób, który przemieszcza się.
Dramatyczna sytuacja opieki medycznej
- Sytuacja ze zrujnowaniem kraju i praktycznie brakiem dostępu do opieki medycznej, bo szacuje się, że połowa placówek w ogóle nie działa, oznacza tylko dramat dla ludzi, którzy teraz chcą wracać (…). Będą nadal żyli w skrajnie trudnych warunkach. Zaczyna się zima, więc będzie dość zimno i srogo. Należy o nich zadbać, żeby mogli mieć opiekę medyczną w zakresie podstawowym. To, co będzie możliwe, będziemy starali się robić przez organizacje, z którymi współpracujemy wewnątrz Syrii - mówi Ewa Piekarska-Dymus.
Poza tym w audycji:
- Francja ma nowego premiera. Prezydent Emmanuel Macron powołał na szefa rządu centrystę Francois Bayrou i powierzył mu zadanie utworzenia nowego gabinetu. Rozmowa ze Stefanem Foltzerem, korespondentem Polskiego Radia we Francji.
- Protestujący już od 16 dni Gruzini przygotowują się na eskalację napięć w ich kraju. Na sobotę rządząca partia Gruzińskie Marzenie zaplanowała wybór prezydenta. Relacja Macieja Jastrzębskiego.
- Nowy megaport w Chancay w Peru otwarty. Został sfinansowany i zbudowany przez Chiny, ma potencjał, aby stworzyć zupełnie nowe szlaki handlowe, które całkowicie ominą Amerykę Północną. Gość: Radosław Pyffel (ekspert ds. polityki międzynarodowej oraz ds. Azji i Chin).
- Sytuacja w Korei Południowej po próbie zamachu stanu. Prezydent tłumaczy się: "ogłaszając stan wojenny, broniłem narodu". Gość: Oskar Pietrewicz (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych).
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzili: Magdalena Skajewska
Goście: Ewa Piekarska-Dymus (szefowa Polskiej Misji Medycznej), Radosław Pyffel (ekspert ds. polityki międzynarodowej oraz ds. Azji i Chin), Oskar Pietrewicz (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 13.12.2024
Godzina emisji: 17.12
DS
Dramatyczna sytuacja w Syrii. "Brak dostępu do opieki medycznej" - Jedynka - polskieradio.pl