Wielozadaniowość czy wąska specjalizacja? "Powinniśmy zachować zdrowy balans"

Data publikacji: 20.12.2024 09:24
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 09:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi?
Gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi?, Autor - Shutterstock
Zbyt częste dzielenie uwagi między zadania skutkuje spadkiem skupienia, spłyca reakcje emocjonalne, zmusza do ciągłego poszukiwania bodźców. Z kolei zbyt rzadkie zniekształca sposób postrzegania rzeczywistości. - Zdrowy balans to zrównoważone dążenie do zaspokajania różnych potrzeb w naszym życiu bez nadmiernego skupiania się na jednym z obszarów - zwraca uwagę dr Ewa Szumowska. 

Jak przebiegały badania dr Ewy Szumowskiej?

Gość "Eureki" bada w jaki sposób, ludzie mając wielość celów i ról starają się im sprostać. - Zaczynałam od badania wielozadaniowości i tego jak się "przełączamy" między różnymi celami. Później badałam to jak ludzie w taki dość sztywny sposób skupiają się na jednej dziedzinie. Badałam tzw. zachowania ekstremalne - tłumaczy. W kolejnym etapie, łącząc dwie skrajności badaczka doszła do wniosku, że optymalne rozwiązanie znajduje się "gdzieś pośrodku". 


POSŁUCHAJ

26:30

Wielozadaniowość czy wąska specjalizacja? "Powinniśmy zachować zdrowy balans" (Eureka/Jedynka)

 

Czym jest "zdrowy balans"?

Jako ludzie mamy zestaw podstawowych potrzeb, które musimy zaspokoić by odczuwać szczęście. To potrzeby zarówno biologiczne jak również psychologiczne. - Badacze są zgodni co do tego, że potrzebujemy mieć znaczące i głębokie relacje z ludźmi nam najbliższymi. To potrzeba związana z kompetencją, realizowaniem się w pewnym obszarze, dowodzeniem swojej sprawności, nabywaniem nowych umiejętności. Ale też życie w zgodzie z naszymi wartościami - wylicza rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego. 

Stanem długofalowo optymalnym jest zaspokajanie tych potrzeb w równym stopniu. - Skupienie się nadmiernie na jednej z nich i poświęcanie innych, prowadzi do negatywnych konsekwencji - nie ma wątpliwości dr Ewa Szumowska. Dodaje, że skupiając się na jednej konkretnej dziedzinie możemy osiągnąć w niej doskonałość, ważne jednak byśmy sami odpowiedzieli sobie na pytanie jak się z tym czujemy. - To ekstremalne skupienie się na jednym obszarze, jest bardzo wymagające - precyzuje. 

---

Dr Ewa Szumowska jest tegoroczną laureatką nagrody USERN (Universal Scientific Education and Research Network) - przyznawanej badaczom poniżej 40. roku życia. W tym międzynarodowym konkursie wygrała w dziedzinie nauk społecznych, pokonując ponad 90 tys. kandydatów z całego świata.

Ponadto w audycji: 

Czy roboty są już integralną częścią naszej rzeczywistości? Czy wzbudzają podziw czy raczej przerażenie? Jaki wpływ mają na świat dorosłych, a jaki na świat dzieci?

O tym rozmawialiśmy w "Eurece" z dr Konradem Majem, psychologiem społecznym oraz kierownikiem Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. 

Czytaj więcej: 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: dr Ewa Szumowska (laureatka nagrody USERN), dr Konrad Maj (psycholog społeczny oraz kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie)

Data emisji: 19.12.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.