Teoria umysłu. Czy algorytmy pozwolą lepiej zrozumieć ludzi?

Data publikacji: 23.12.2024 11:10
Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 11:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sztuczna inteligencja pozwoli lepiej zrozumieć człowieka?
Sztuczna inteligencja pozwoli lepiej zrozumieć człowieka? , Autor - Shutterstock
Prof. Michał Kosiński kilka tygodni temu opublikował wyniki badań dotyczące tzw. teorii umysłu. Naukowiec twierdzi, że może ona powstawać spontanicznie w modelach języka opartych na sztucznej inteligencji. 

Czym jest teoria umysłu?

Prof. Michał Kosiński jest jednym z twórców algorytmu, który niezwykle precyzyjnie opisuje model osobowości każdego użytkownika mediów społecznościowych. - Ten algorytm określa, ile lajków na Facebooku potrafi zbudować nasz profil osobisty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki, dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema.

POSŁUCHAJ

08:01

Czy algorytmy pozwolą lepiej zrozumieć ludzi? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Kilka tygodni temu Michał opublikował wyniki dotyczące badań tzw. teorii umysłu, wskazując, że sztuczna inteligencja będzie w niedalekiej przyszłości rozumiała nas lepiej, niż my samych siebie rozumiemy, czyli lepiej odczytywała emocje, myśli i rozumienie, będzie pomagała ludziom dekodować to, co myślą inni ludzie - wyjaśnia ekspert. 

Zrozumienie emocji drugiego człowieka 

Młody naukowiec, 16-letni Józef Mudrak stworzył oprogramowanie, które odczytuje ludzkie emocje. - On wygrał najważniejszy konkurs dla młodych naukowców organizowany przez Society of Science w USA, tworząc program oprogramowanie pozwalające rozumieć emocje drugiego człowieka. Jest ono dedykowane dla dyspozytorów karetek pogotowia, pozwalając w ten sposób decydować, czy ktoś kto dzwoni, rzeczywiście mówi prawdę - mówi gość Jedynki. 

AI w medycynie 

Sztuczna inteligencja jest szeroko wykorzystywana w medycynie, m.in. w dziedzinie radiologii. Algorytmy związane ze sztuczną inteligencją lepiej wykrywają markety nowotworowe niż człowiek. - AI ma dostęp do danych, do których nie miał i nie będzie miał dostępu żaden żywy człowiek na ziemi, ale to nie oznacza, że wypieramy radiologów - podkreśla dr Kawecki. - Radiologia jest ciekawym przykładem, bo okazuje się, że my nie jesteśmy w stanie robić dużo więcej badań w określonej jednostce czasu. Zapotrzebowanie na usługi radiologicznej jest tak ogromne, że mimo stosowania AI w obrazowaniu medycznym, radiolodzy cały czas mają bardzo dużo pracy - dodaje. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Karol Surówka

Gość: dr Maciej Kawecki (dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema)

Data emisji: 23.12.2024 r.

Godzina emisji: 8.38

ans

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.