Sylwester coraz bliżej. Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

Data publikacji: 27.12.2024 14:55
Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 15:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak odpalać bezpiecznie środki pirotechniczne?
Jak odpalać bezpiecznie środki pirotechniczne?, Autor - Fotos593/shutterstock
Sylwester zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawia się rosnące zainteresowanie fajerwerkami. - Niewłaściwie stosowane środki pirotechniczne to ogromne niebezpieczeństwo. To także utrata wzroku, słuchu czy nawet amputacja palców lub rąk - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia st. bryg. Paweł Frątczak, ekspert ds. pożarnictwa.

St. bryg. Paweł Frątczak przypomina słuchaczom Jedynki, że środki pirotechniczne można odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Wyjątek dotyczy tylko Podlasia. - Z uwagi na duże skupisko osób wyznania prawosławnego, tam można stosować je również 13 stycznia - wyjaśnia gość Jedynki.

- Środki pirotechniczne można kupić wyłącznie na stoiskach, które są im dedykowane (…). Warto zwrócić uwagę, czy produkt posiada oznaczenie CE, które potwierdza spełnienie europejskich norm bezpieczeństwa - dodaje ekspert.

Zgodnie z przepisami środków pirotechnicznych nie mogą kupować osoby niepełnoletnie.


POSŁUCHAJ

06:51

Sylwester coraz bliżej. Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? (Jedynka/W samo południe)

 

Środki pirotechniczne są niebezpieczne

- Każdy środek pirotechniczny jest materiałem wybuchowym, który stwarza ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, jak również dla zwierząt. Może dojść nie tylko do utraty wzroku, słuchu, kiedy będziemy niewłaściwie posługiwać się nimi, ale również do pożarów - mówi st. bryg. Paweł Frątczak.

Ekspert dodaje: - Powinniśmy pamiętać, że środków pirotechnicznych nie można przechowywać przy różnego rodzaju źródłach ciepła, czyli kaloryferach, piecach, kuchniach, ale również w piwnicach, drogach ewakuacyjnych i wejściach do budynków.

Odpalasz? Nie rób tego po alkoholu

St. bryg. Paweł Frątczak powtarza, że jeśli chcemy stosować środki pirotechniczne, nie należy robić tego po alkoholu. Trzeba również pamiętać o kilku innych ważnych zasadach.

- Nie wolno ich odpalać z balkonów, okien, z dachów budynków, ale także w pomieszczeniach zamkniętych (…). Powinna być zachowana bezpieczna odległość od budynków i innych miejsc, które mogą być niebezpieczne dla innych osób. Nie wolno odpalać środków pirotechnicznych podczas zgromadzeń, ponieważ to może wywołać panikę - tłumaczy gość Jedynki.

Po odpaleniu fajerwerków nie należy do nich podchodzić. Może zdarzyć się, że nie zadziałają, ale w takiej sytuacji trzeba brać pod uwagę, że być może nastąpi opóźniony zapłon. Podejście do nich może wtedy doprowadzić do tragedii.

Zobacz także:

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Karol Surówka

Gość: st. bryg. Paweł Frątczak (ekspert ds. pożarnictwa)

Data emisji: 27.12.2024

Godzina emisji: 12.30

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.