Centrum Nauki Kopernik otwarte po remoncie
Wystawa stała Centrum Nauki Kopernik nosi nazwę "Przyszłość jest dziś". Tu poznamy i zrozumiemy wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. - To nasza chluba. Ciągle uzupełniamy ją o nowe eksponaty. Tam "mieszkają" też nasze najsłynniejsze roboty - zwraca uwagę rzeczniczka, Katarzyna Nowicka.
"Trucizny. Supermoce natury". Co zobaczymy na wystawie?
Jedną z nowości jest wystawa czasowa zatytułowana "Trucizny. Supermoce natury". Odwiedzający mogą przyjrzeć się bliżej przedstawicielom jadowitych zwierząt i poznać ich niezwykłe zdolności i zwyczaje. Znajdziemy tu m.in. pająki, żaby, węże i jaszczurki. Do tych ostatnich należy heloderma arizońska. - Jad ukryty jest w zębach dolnej szczęki. W naturze odstraszają swoich wrogów kolorem, szeroko otwartą paszczą oraz syczeniem - tłumaczy animator, Daniel Peter.
Czym jest Majsternia?
Niezwykłym miejscem jest Majsternia. Tutaj każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, może samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe i logiczne. Do dyspozycji przedmioty codziennego użytku takie jak papier, spinacze, kulki, gumki czy patyczki. - To przestrzeń, gdzie można pozwolić sobie na więcej swobody. Jest możliwość rozwijania kreatywności, pomysłowości i wyobraźni - tłumaczy Magdalena Schreiber.
Kiedy otwarte zostanie Planetarium?
Wciąż trwa remont Planetarium. To wyjątkowe miejsce dla zwiedzających zostanie otwarte w nowym roku. - W ramach tych prac ekran kopuły zostanie dokładnie umyty. W środku pojawi się zupełnie nowy sprzęt projekcyjny, te urządzenia technologiczne starzeją się dość szybko - zdradza Katarzyna Nowicka. Przypomina, że w Planetarium znajdują się fotele umożliwiające oglądanie nieba w pozycji leżącej. - Wyświetla się przed nami, po bokach, nad nami i z tyłu - precyzuje.
Poza projekcjami dzieje się tu również wiele innych ciekawych rzeczy. - Pokazujemy filmy, nie tylko o tematyce kosmicznej. Mamy tutaj również koncerty na żywo, które świetnie się sprawdzają. Aktualnie wymieniamy sprzęt nagłośnieniowy, żeby było słychać jeszcze lepiej. Mamy zarówno muzykę elektroniczną jak również jazzową i klasyczną - wylicza rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik. W Planetarium organizowane są również spotkania z naukowcami-praktykami.
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Goście: Katarzyna Nowicka (rzecznik prasowa Centrum Nauki Kopernik), Daniel Peter (animator), Marta Syrotiuk (animatorka), Anna Dziama (ekspert ds. edukacji), Magdalena Schreiber, Kacper Owczarek (laborant), Katarzyna Potęga vel Żabik (kierownik działu badań "Projekty Naukowe"), Robert Firmhofer (dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik w Warszawie)
Data emisji: 28.12.2024 r.
Godziny emisji: 9.00-12.00
mg