Zamach w Nowym Orleanie. Ekspert o potencjalnych powodach

Data publikacji: 02.01.2025 21:00
Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 21:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W zamachu w Nowym Orleanie zginęło co najmniej 15 osób, a 30 jest rannych
W zamachu w Nowym Orleanie zginęło co najmniej 15 osób, a 30 jest rannych, Autor - PAP/EPA/SHAWN FINK
Zamachowiec z Nowego Orleanu był inspirowany przez Państwo Islamskie i przez wiele lat służył w amerykańskiej armii. - Jeżeli spojrzymy na historię jego życia, to był przykładnym obywatelem przez bardzo długi czasu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Szopski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zamachowiec wjechał w środę (1.01) pickupem w tłum ludzi świętujących nadejście Nowego Roku w Dzielnicy Francuskiej Nowego Orleanu. Zginęło co najmniej 15 osób, a 30 jest rannych.

Policja bada też ewentualne powiązanie tego wydarzenia z wybuchem pojazdu przed hotelem Donalda Trumpa w Las Vegas. FBI podkreśla jednak, że nie ma na razie żadnych dowodów, aby te dwa wydarzenia mogły się ze sobą łączyć. - Na wczesnym etapie śledztwa nic nie wskazuje na wspólne działania - informował na konferencji prasowej Christopher Raia z FBI. W wyniku eksplozji w Las Vegas zginął kierowca samochodu, a siedem osób odniosło lekkie obrażenia.  


POSŁUCHAJ

30:01

Zamach w Nowym Orleanie. Ekspert zastanawia się, co było powodem ataku (Jedynka/Więcej świata)

 

Obywatele USA, nie migranci

Prezydent elekt Donald Trump oświadczył, że to polityka migracyjna Joe Bidena przyczynia się do wzrostu zagrożenia islamskim terroryzmem. Dodał też, że kraj rozpada się. 

- Zdaje się, że obaj panowie, którzy dokonali tych zamachów, są obywatelami amerykańskimi, a nie migrantami. Na dodatek służyli w armii amerykańskiej i obaj mają doświadczenie bojowe z Afganistanu - komentuje dr Marek Szopski.

Co doprowadza do zamachów?

- Stany Zjednoczone mają problem z potencjalnymi terrorystami, ponieważ w posiadaniu obywateli amerykańskich jest około 350 mln sztuk broni. W związku z tym bardzo trudno będzie stwierdzić, jaka jest inspiracja - zastanawia się dr Marek Szopski.

Ekspert dodaje: - Jeżeli spojrzymy chociażby na historię życia p. Jabbara, który dokonał zamachu w Nowym Orleanie, to był przykładnym obywatelem przez bardzo długi czas. Pojawia się pytanie, co powoduje, że nagle mamy do czynienia z ludźmi, którzy uwierzyli w amerykańskie marzenie, realizują je i okazuje się, że ich pozycja życiowa nie daje im tego, o co im chodziło? To może być jeden z powodów.

Poza tym w audycji:

- Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Gość: Maciej Zaniewicz z Forum Energii.

- Wybrzeże Kości Słoniowej zdecydowało o wycofaniu żołnierzy francuskich ze swojego terytorium. Francja, która zakończyła rządy kolonialne w Afryce Zachodniej w latach 60. XX wieku, wycofała dotąd swych żołnierzy z Mali, Burkiny Faso i Nigru po zamachach stanu w tych krajach. Te trzy kraje zbliżyły się następnie do Rosji. Gość: dr Anna Masłoń-Oracz, pełnomocniczka rektora Szkoły Głównej Handlowej ds. Afryki.

- Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI). Doszło do tego trzy tygodnie po tym, jak rosyjski przywódca ogłosił, że połączy siły z partnerami z grupy BRICS oraz innymi krajami w celu rozwijania AI. Felieton Macieja Jastrzębskiego.

- Rumunia i Bułgaria w pełni wchodzą do Strefy Schengen, Izrael wprowadza dodatkowe zasady wjazdu, a na wyjazd do Tunezji nie wystarczy już dowód osobisty. Od nowego roku obowiązują nowe zasady podróżowania do kilku krajów. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Łukasz Walewski

Goście: dr Marek Szopski (Uniwersytet Warszawski), dr Anna Masłoń-Oracz (pełnomocniczka rektora Szkoły Głównej Handlowej ds. Afryki), Maciej Zaniewicz (Forum Energii)

Data emisji: 2.01.2025

Godzina emisji: 17.13

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.