Zamachowiec wjechał w środę (1.01) pickupem w tłum ludzi świętujących nadejście Nowego Roku w Dzielnicy Francuskiej Nowego Orleanu. Zginęło co najmniej 15 osób, a 30 jest rannych.
Policja bada też ewentualne powiązanie tego wydarzenia z wybuchem pojazdu przed hotelem Donalda Trumpa w Las Vegas. FBI podkreśla jednak, że nie ma na razie żadnych dowodów, aby te dwa wydarzenia mogły się ze sobą łączyć. - Na wczesnym etapie śledztwa nic nie wskazuje na wspólne działania - informował na konferencji prasowej Christopher Raia z FBI. W wyniku eksplozji w Las Vegas zginął kierowca samochodu, a siedem osób odniosło lekkie obrażenia.
Obywatele USA, nie migranci
Prezydent elekt Donald Trump oświadczył, że to polityka migracyjna Joe Bidena przyczynia się do wzrostu zagrożenia islamskim terroryzmem. Dodał też, że kraj rozpada się.
- Zdaje się, że obaj panowie, którzy dokonali tych zamachów, są obywatelami amerykańskimi, a nie migrantami. Na dodatek służyli w armii amerykańskiej i obaj mają doświadczenie bojowe z Afganistanu - komentuje dr Marek Szopski.
Co doprowadza do zamachów?
- Stany Zjednoczone mają problem z potencjalnymi terrorystami, ponieważ w posiadaniu obywateli amerykańskich jest około 350 mln sztuk broni. W związku z tym bardzo trudno będzie stwierdzić, jaka jest inspiracja - zastanawia się dr Marek Szopski.
Ekspert dodaje: - Jeżeli spojrzymy chociażby na historię życia p. Jabbara, który dokonał zamachu w Nowym Orleanie, to był przykładnym obywatelem przez bardzo długi czas. Pojawia się pytanie, co powoduje, że nagle mamy do czynienia z ludźmi, którzy uwierzyli w amerykańskie marzenie, realizują je i okazuje się, że ich pozycja życiowa nie daje im tego, o co im chodziło? To może być jeden z powodów.
Poza tym w audycji:
- Kijów wstrzymał tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Gość: Maciej Zaniewicz z Forum Energii.
- Wybrzeże Kości Słoniowej zdecydowało o wycofaniu żołnierzy francuskich ze swojego terytorium. Francja, która zakończyła rządy kolonialne w Afryce Zachodniej w latach 60. XX wieku, wycofała dotąd swych żołnierzy z Mali, Burkiny Faso i Nigru po zamachach stanu w tych krajach. Te trzy kraje zbliżyły się następnie do Rosji. Gość: dr Anna Masłoń-Oracz, pełnomocniczka rektora Szkoły Głównej Handlowej ds. Afryki.
- Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI). Doszło do tego trzy tygodnie po tym, jak rosyjski przywódca ogłosił, że połączy siły z partnerami z grupy BRICS oraz innymi krajami w celu rozwijania AI. Felieton Macieja Jastrzębskiego.
- Rumunia i Bułgaria w pełni wchodzą do Strefy Schengen, Izrael wprowadza dodatkowe zasady wjazdu, a na wyjazd do Tunezji nie wystarczy już dowód osobisty. Od nowego roku obowiązują nowe zasady podróżowania do kilku krajów. Felieton Michała Strzałkowskiego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Łukasz Walewski
Goście: dr Marek Szopski (Uniwersytet Warszawski), dr Anna Masłoń-Oracz (pełnomocniczka rektora Szkoły Głównej Handlowej ds. Afryki), Maciej Zaniewicz (Forum Energii)
Data emisji: 2.01.2025
Godzina emisji: 17.13
DS