Dlaczego czujki są tak ważne?
Od października odnotowano ponad tysiąc interwencji związanych z emisją tlenku węgla w których ponad 420 osób podtruło się czadem a 22 straciły życie. Co więcej, tylko przez trzy pierwsze dni nowego roku powstało 357 pożarów, a 7 osób zmarło. - Strażacy od lat apelują o to, żeby czujki powszechnie znalazły w naszych domach. O ile w kwestii czadu ta świadomość jest duża, warto przypominać że są też czujki dymu. One wykrywają pożar, to urządzenia ratujące życie - przekonuje gość Jedynki.
Brygadier Karol Kierzkowski przypomina, że bardzo często wcześnie zaalarmowani sami jesteśmy w stanie opanować pożar i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. - Najtrudniejsze sytuacje mają miejsce, kiedy pożar zostanie zauważony zbyt późno. Strażacy przyjeżdżają, a płomienie już szaleją w budynku. To już jest niemalże niemożliwe do zatrzymania - precyzuje. Właśnie w takich sytuacjach najwięcej osób odnosi ciężkie obrażenia.
Klatka schodowa to nie magazyn
Mieszkańcy bloków powinni pamiętać o tym, by nie traktować klatki schodowej jako magazynu rzeczy niepotrzebnych. Trzymane tam przedmioty również mogą ulec zapłonowi. - To miejsce ewakuacji, umożliwiające ucieczkę nie tylko w przypadku pożaru. Pogotowie ratunkowe, policjanci czy strażacy przemieszczają się również klatkami schodowymi. To bardzo ważna i newralgiczna część - analizuje rozmówca Sławy Bieńczyckiej.
Jakie są przyczyny pożarów?
O awariach instalacji elektrycznych mówi się wiele. Ostatnio jednak wśród przyczyn pożarów wymienia się również popularne powerbanki. - Ktoś zostawił na noc powerbank i prawdopodobnie w wyniku przeładowania to urządzenia aż nadto się przegrzało. To charakterystyczne dla baterii litowo-jonowych - przestrzega gość Programu 1 Polskiego Radia. Takie sytuacje mogą zdarzać się również w przypadku telefonów komórkowych, laptopów czy hulajnóg elektrycznych.
Gdzie zamontować czujki?
23 grudnia 2024 r. w życie weszło rozporządzenie wprowadzające obowiązek montażu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla w nowo wznoszonych budynkach mieszkalnych. W pozostałych budynkach nowy obowiązek montażu czujek zacznie obowiązywać od 2026 r. (budynki handlowe, produkcyjne, magazynowe i hotelowe) i od 2030 r. (już istniejące mieszkania). - Zachęcamy do zakupu już teraz. W wielu sklepach czujki można kupić w promocyjnych cenach - wskazuje brygadier.
Dodaje, że w każdym domu powinno znaleźć się przynajmniej jedno takie urządzenie. W przypadku dużych posesji, warto pomyśleć o jednej czujce na każdym piętrze. - Sami spokojnie poradzimy sobie z montażem. Możemy położyć na półce, przymocować do ściany. Najlepiej, żeby czujka znalazła się na suficie, ale jeżeli umieścimy ją na wysokości naszej głowy i nie będzie niczym zasłonięta to będzie spełniała swoją funkcję - podsumowuje rozmówca Sławy Bieńczyckiej.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: brygadier Karol Kierzkowski (Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej)
Data emisji: 3.12.2024
Godzina emisji: 10.17
mg