Co działo się w kosmosie w roku 2024?
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka swój prywatny ranking rozpoczęła od kwestii uruchomienia teleskopu Euclid. - W roku 2024 zaczęła się jego kalibracja i wreszcie przysłał pierwsze dane. Teleskop ma za zadanie dowiedzieć się czym jest ciemna materia i ciemna energia. (...) Dzięki temu teleskopowi dowiemy się praktycznie o wszystkim, co nas otacza - wskazuje w rozmowie z Jakubem Domoradzkim. Warto dodać, że przy tym projekcie pracują również polscy naukowcy.
Nie sposób nie wspomnieć również o testach największej rakiety świata ("Starship"). - Przeprowadzono cztery takie testy i każdy był absolutnie ekscytujący. Moim zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje ten październikowy poświęcony możliwościom wielkiej wieży startowej. Okazało się, że jest ona w stanie złapać pierwszy człon rakiety, tzw. Super Heavy. To coś niewyobrażalnego - przekonuje rzeczniczka prasowa Centrum Kosmicznego PAN.
Czy Polska będzie w stanie wysyłać w kosmos satelity?
Na uwagę zasługuje start i lot polskiej rakiety suborbitalnej. - "Bursztyn" po raz pierwszy przekroczył umowną granicę kosmosu, czyli Linię Kármána. Mieści się ona na stu kilometrach, ale oczywiście jest absolutnie umowna. "Bursztyn" wzleciał na 101 kilometrów dzięki czemu wiemy, że taką rakietę suborbitalną mamy, że będzie ona doskonalona i że być może pozwoli Polakom na pewną niezależność w wystrzeliwaniu małych satelitów (CubeSat) - analizuje gość Programu 1 Polskiego Radia.
Dodaje, że z roku na rok udział polskich naukowców w misjach kosmicznych rośnie. - Jeszcze dziesięć lat temu ten udział był stosunkowo marginalny. Ale dzięki praktyce byliśmy w stanie wziąć udział w tak niezwykłych misjach, jak Rosetta czy Juice. Polscy naukowcy mają w tym momencie znacznie lepsze możliwości współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Uniwersytet Jagielloński będzie wysyłał swoją własną misję kosmiczną, podobnie jak inne polskie uczelnie - tłumaczy Zambrzycka-Kościelnicka.
W audycji również:
- dlaczego warto poszerzać swoją wiedzę? Czy duża wiedza o świecie, o innych i o sobie pomaga, czy jednak przeszkadza w codzienności? Czy potrzeba wiedzy jest pierwotnym instynktem człowieka, czy naturalną konsekwencją rozwoju cywilizacji?,
- Galicyjska Kolej Transwersalna ma już 140 lat. Linia licząca 750 km biegła po północnych stokach Karpat od Zwardonia, przez Żywiec, Suchą, Chabówkę, Nowy Sącz, Grybów, Zagórz, Sambor, Stanisławów, do Husiatyna nad ówczesną granicą rosyjską. Uznawana jest za znaczące dzieło techniki kolejarskiej i posiada niespotykane nigdzie w Polsce walory widokowe. Na jednej ze stacji - w Kasinie Wielkiej - Steven Spielberg kręcił fragmenty do "Listy Schindlera", a Andrzej Wajda sceny do "Katynia". Obiekt pochodzący z 1884 roku, leżący w sercu Beskidu Wyspowego, jest jedną z najwyżej położonych stacji kolejowych w naszym kraju.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka (dziennikarka, pisarka i rzeczniczka prasowa Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także laureatka nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego), Dorota Kaczmarkowska (psycholog i psychoterapeutka), Michał Fludziński (Stacja Muzeum w Warszawie)
Data emisji: 7.01.2024 r.
Godzina emisji: 19.30