Jak Karel Čapek wymyślił robota
Duży wpływ na Karela Čapka miał jego brat, Józef. - Pierwsze utwory literackie pisali wspólnie. Karelowi zawdzięczamy np. słowo "robot". W roku 1920 obaj bracia napisali dramat sceniczny Rossum's Universal Robots (R.U.R.). Słowo to oznacza maszynę stworzoną żeby służyć człowiekowi, która to maszyna następnie buntuje się i niszczy całą tę ludzkość - mówił w jednej z audycji Aleksander Kaczorowski, znawca literatury czeskiej.
Co fascynowało Čapka?
Karel Capek od początku był zafascynowany możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie ze sobą współczesna technika. - Później nałożyły się to na zagrożenia płynące z pewnych ruchów społecznych. Zagrożeń tych upatrywał przede wszystkim w faszyzmie i komunizmie - zwracał uwagę ekspert. Czeskiego autora fascynowało również zagadnienie prawdy. - Czym jest prawda? Czy jest jedna prawda, a może wiele prawd? Czy te prawdy mogą się ze sobą spotkać, czy muszą się wykluczać? - słyszymy.
Pisarz czeski, ale światowy
Jedną z najpopularniejszych powieści autorstwa Čapka jest "Inwazja jaszczurów" wydana w roku 1949. - Można powiedzieć, że to jest pierwszy "światowy" pisarz czeski. W tym sensie, że on podejmował tematy aktualne i uniwersalne. Jego głos usłyszano nie tylko w samej Czechosłowacji. Mamy do czynienia z człowiekiem, który z przekonania jest demokratą, a jednocześnie nie sprowadza się to do czytanek i pogadanek - nie miał wątpliwości Kaczorowski.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 9.01.2025 r.
Godzina emisji: 23.45
mg
Prozaik, dramaturg i publicysta. Fantastyczny świat Karela Čapka - Jedynka - polskieradio.pl