Według wierzeń Hindusów, jeśli pielgrzymi zanurzą się w świętych wodach, zostaną im odpuszczone grzechy i zażyją tzw. nektaru nieśmiertelności. Magdalena Skajewska przyznaje, że obecność 400 milionów pielgrzymów w jednym miejscu naprawdę robi wrażenie. - To jest więcej niż populacja USA i 10 razy więcej niż populacja Polski. Oni oczywiście nie zanurzają się w tych wodach w jednym czasie, bo każdy ma swoją kolej, ale szacuje się, że jednego dnia nawet 50-60 milionów osób może wejść do wody - tłumaczy dziennikarka.
- To doświadczenie religijne, ale także społeczne i kulturowe. Tam ludzie tańczą, śpiewają, ale są też procesje. To ogromne doświadczenie wspólnoty pokazujące, że hinduizm jest ogromną motywacją, żeby spotkać się i wspierać się w wierze, którą oni wyznają - dodaje.
Wybudowano miasteczko namiotowe
Hindusi podczas Wielkiego Święta Dzbana mieszkają w specjalnie wybudowanym miasteczku namiotowym, które ma powierzchnię 4 tysięcy ha. - Znajdują się tam tymczasowe schronienia, 150 tysięcy toalet i 3 tysiące kuchni. Korzystają z nich osoby, które oczywiście przyjeżdżają przede wszystkim, żeby zanurzyć się w świętych wodach, ale zostają tam również na dłużej. Bardzo wiele z nich musi przebyć sporo kilometrów, żeby dotrzeć do tego miejsca, gdzie spotykają się 3 rzeki - mówi Magdalena Skajewska.
Dokąd pielgrzymują katolicy?
Wśród katolików największą popularnością cieszą się pielgrzymki do Lourdes we Francji. - Co roku gromadzą 5-6 milionów pielgrzymów z całego świata - opowiada Magdalena Skajewska.
Pielgrzymi chętnie odwiedzają również Fatimę w Portugalii, Częstochowę czy Guadalupę w Meksyku. - W tym roku Kościół katolicki spodziewa się, że do Watykanu także będzie zmierzać więcej pielgrzymów niż zwykle. Ten rok został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Świętym. Mówi się o tym, że nawet około 35 milionów katolików może pielgrzymować do Watykanu po to, żeby otrzymać odpust czy po prostu znaleźć się w świętym miejscu - kontynuuje dziennikarka.
Katolicy pielgrzymują też do miejsc związanych z objawieniami. - Bardzo popularny w północno-zachodniej Hiszpanii jest szlak Santiago de Compostela, gdzie kilkaset tysięcy osób rocznie pielgrzymuje po to, żeby przeżyć doświadczenie duchowe - słyszymy.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Magdalena Skajewska
Data emisji: 14.01.2025
Godzina emisji: 8.40
DS