"Ofiary już nie boją się mówić". Ekspertka o sytuacji kobiet w Indiach

Data publikacji: 14.01.2025 19:45
Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 19:53
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak wygląda sytuacja kobiet w Indiach?
Jak wygląda sytuacja kobiet w Indiach? , Autor - PAP/BELGA
18-latka pochodząca ze stanu Kerala w południowych Indiach oskarżyła 64 mężczyzn o molestowanie seksualne; sprawcy dopuszczali się wobec niej tych czynów odkąd ukończyła 13 lat – podała stacja BBC. Policja aresztowała 28 podejrzanych, w tym jej sąsiadów, trenerów sportowych oraz znajomych ojca. Jak wygląda bezpieczeństwo kobiet w Indiach? 

Młoda kobieta oskarżyła 64 mężczyzn o molestowanie seksualne

Kobieta należy do dalitów, wcześniej nazywanych niedotykalnymi. Mimo wprowadzenia prawa chroniącego najniższą z kast, spotykają się oni z powszechną dyskryminacją.

Sprawą zajmuje się 25-osobowy zespół śledczych, który zapowiedział, że w najbliższych dniach dojdzie do kolejnych zatrzymań. Policja przypuszcza, że do pierwszych nadużyć doszło pięć lat temu, kiedy sąsiad miał dopuścić się molestowania 13-letniej dziewczynki i wykonywać jej zdjęcia o charakterze seksualnym. Mężczyzna kontynuował napaści w kolejnych latach. Śledczy uważają, że kobieta padła też trzykrotnie ofiarą zbiorowego gwałtu. Wiek mężczyzn zatrzymanych w tej sprawie waha się od 17 do 47 lat. - Jeśli chodzi o Indie, to mówimy o kilku różnych sprawach, ponieważ ta sytuacja z którą teraz mamy do czynienia, to jest gwałt na bardzo młodej dziewczynie, wchodzi też w grę pedofilia i co za tym idzie kwestia kastowości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tatiana Szurlej, indolożka związana z Uniwersytetem Jagiellońskim. 

- Sam fakt, że ta sprawa została zgłoszona, jest na duży plus, bo jeszcze 20 lat temu w Indiach, nikt by takiej sprawy nie zgłosił, zostałaby zamieciona pod dywan - podkreśla ekspertka. 


POSŁUCHAJ

40:52

Ekspertka o sytuacji kobiet w Indiach (Więcej świata/Jedynka)

 

Czy Indie to jest kraj bezpieczny dla kobiet?

Strach przed przemocą jest powszechny wśród kobiet w Indiach. Czy mogą się one czuć tutaj bezpiecznie? - Moim zdaniem Indie są bezpieczne, ale kiedy po raz pierwszy byłam w Indiach, 25 lat temu, też czułam się zagrożona - przyznaje gościni audycji. - Zdarzały się zaczepki, ale to pokazuje, że Indie bardzo mocno się zmieniły. Dzisiaj mamy do czynienia z innymi Indiami - dodaje. 

Czytaj też: 

Poza tym w audycji:

Czy strona ukraińska zmienia nastawienie do kwestii ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej? W kwietniu ruszą prace ekshumacyjne ofiar UPA w Puźnikach na Ukrainie - poinformowała fundacja Wolność i Demokracja. W piątek o porozumieniu ze stroną ukraińską w tej sprawie informował premier Donald Tusk. - Gość: Roman Kabaczij, historyk, Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej.

Uruchamiamy Straż Bałtycką - ogłosił w Helsinkach szef NATO Mark Rutte. W stolicy Finlandii odbył się szczyt dotyczący bezpieczeństwa na Bałtyku oraz ostatnich incydentów i akcji sabotażowych. Więcej w rozmowie z dr. Tomaszem Smurą z Fundacji Pułaskiego. 

Expose premiera Francji. François Bayrou wygłosił przemówienie w Zgromadzeniu Narodowym. Więcej w rozmowie z Magdaleną Skajewską. 

- W protestanckim kościele w Kampen w Holandii, od 47 dni non stop (24/7) trwa msza, która zapobiega deportacji rodziny imigrantów z Uzbekistanu.  Zgodnie z holenderskim prawem, nikt z zewnątrz nie może przerywać mszy, co onacza, że rodzina mieszkająca na terenie kościoła jest bezpieczna.  Kościół taki nazywa się azylowym. Już wcześniej organizowano tam takie akcje a imigranci dostawali pozwolenie na pobyt. W latach 70" prawie 200 Marokańczyków dzięki temu dostało pozwolenie na pobyt. Więcej w felietonie Katarzyny van Rooijen. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Data emisji: 14.01.2025

Godzina emisji: 17.10

IAR/ans

Motywy
Motywy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.