- Pełnomocnictwo może być szczególnie potrzebne w różnego rodzaju sprawach majątkowych, takich jak zarządzanie kontem bankowym, sprzedaż lub zakup nieruchomości, podpisywanie umów, ale także przy sprawach urzędowych, takich jak składanie wniosków w urzędach przed organami administracji, a nawet przy każdej sprawie życia codziennego, jak podpisywanie dokumentów czy załatwianie spraw urzędowych - wyjaśnia mec. Jakub Kurzawski.
Ekspert dodaje: - Legitymowanie się takim pełnomocnictwem może w wielu przypadkach ułatwić załatwianie różnych spraw dla mocodawcy (…). Pozwala na uniknięcie ewentualnych procedur sądowych.
Małżonkowi pełnomocnictwo nie jest potrzebne? Nie do końca
Czy w przypadku posiadania męża lub żony, pełnomocnictwo nie jest potrzebne, bo małżonek może podejmować wszystkie decyzje dotyczące najbliższej osoby? - Zasadniczo mąż lub żona może podejmować decyzje w imieniu małżonka, natomiast, żeby uniknąć jakichś wątpliwości czy utrudnień ze strony urzędów bądź szpitala, lepiej jest przygotować tego typu dokument, żeby po prostu mieć pewność, że dana sprawa zostanie załatwiona - podpowiada mec. Jakub Kurzawski.
Adwokat zaznacza, że "małżonek może generalnie reprezentować drugiego małżonka bez pełnomocnictwa", na co pozwalają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pojawiają się jednak pewne ograniczenia. Jakie? - Przykładowo dodatkowe pełnomocnictwo jest potrzebne przy sprzedaży wspólnej nieruchomości, niekiedy przy załatwianiu formalności urzędowych, najmie mieszkania, nie mówiąc już o reprezentacji w sądzie, gdzie zawsze jest potrzebne odrębne pełnomocnictwo procesowe - tłumaczy gość Jedynki.
Kiedy pełnomocnictwo jest obowiązkowe?
Jeżeli jednak nie posiadamy małżonka, a mamy pełnoletnie dzieci, co wtedy? - Zasadniczo dzieci nie mogą podejmować decyzji za rodziców. Zatem, żeby umożliwić im taką reprezentację, potrzebne jest to pełnomocnictwo - mówi mec. Jakub Kurzawski.
Tak samo pełnomocnictwo jest wskazane w przypadku wnuków i innych członków rodziny (poza małżonkiem). Pełnomocnikiem może być również osoba z nami niespokrewniona.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Jakub Kurzawski (mecenas)
Data emisji: 16.01.2025
Godzina emisji: 11.16
DS