We wtorek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie odrzucenia sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Orzeczenie zapadło na posiedzeniu niejawnym. Zaskarżona uchwała została podjęta przez PKW 18 listopada. Odrzucenie sprawozdania finansowego oznaczało, że PiS mógł stracić prawo do subwencji na trzy lata.
Senator Krzysztof Kwiatkowski wskazał, że decyzja izby SN powtarza sytuację, którą już mieliśmy. - Izba, która nie jest uznawana za sąd, o czym mówi orzecznictwo zarówno Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, także połączonych izb Sądu Najwyższego - one wszystkie mówią to samo - że nie jest to sąd, nie ma tam osób, które mają status bezstronnego sędziego, z uwagi na wadliwą procedurę swojego powołania - podkreślił gość Jedynki. Dodał, że "cała sytuacja jest następstwem tego, że PiS wydawało w trakcie kampanii w wyborach parlamentarnych w 2023 roku pieniądze z budżetu państwa, czego nie wolno robić, a czego następstwem jest właśnie utrata pieniędzy z budżetu państwa". - My nie mówimy o pieniądzach, które ma PiS, tylko mówimy o pieniądzach, które PiS oczekuje, że dostanie w postaci dotacji, subwencji z budżetu państwa - stwierdził Kwiatkowski.
"To jest wyjście z sytuacji"
Senator KO odniósł się także do zgłoszonej poprawki PSL-u do projektu tak zwanej ustawy incydentalnej. Wedle jej założeń, piętnastu najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego ma rozstrzygać o ważności wyborów prezydenckich. Zdaniem Kwiatkowskiego rozwiązuje to problem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, której wyroków nie uznaje większość parlamentarna. - Dlaczego? Bo te sprawy wyborcze mają być rozstrzygane przez sędziów z najdłuższym stażem. Oni zostali powołani do SN jeszcze według prawidłowej, a nie wadliwej procedury, dlatego uważam, że to jest wyjście z sytuacji - ocenił gość Jedynki.
Początkowo projekt ustawy przygotowany przez posłów Polski 2050 zakładał, że w sprawach dotyczących rozpoznawania protestów wyborczych i stwierdzania ważności wyborów miałyby orzekać trzy połączone izby Sądu Najwyższego: Karna, Cywilna i Pracy, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Osiecki
Gość: Krzysztof Kwiatkowski (senator, KO)
Data emisji: 22.01.2025
Godzina emisji: 7.15
Źródło: Jedynka/paw/kor
Kwiatkowski: PiS nie powinno dostać pieniędzy, decyzja izby SN powtarza sytuację, którą mieliśmy - Jedynka - polskieradio.pl