Uchodźcy wracają na północ Gazy. Ekspertka: potrzeby humanitarne są ogromne

Data publikacji: 28.01.2025 19:30
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 17:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ponad 300 tys. Palestyńczyków wróciło na zrujnowaną wojną północ Strefy Gazy.
Ponad 300 tys. Palestyńczyków wróciło na zrujnowaną wojną północ Strefy Gazy., Autor - PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Ponad 300 tys. Palestyńczyków wróciło na zrujnowaną wojną północ Strefy Gazy. Izrael zezwolił w poniedziałek na powrót uchodźców. Od półtora tygodnia w Strefie Gazy obowiązuje zawieszenie broni po ponad 15-miesięcznej wojnie.

Północ Strefy Gazy była przed wojną najbardziej zaludnioną częścią tego terytorium. Po wybuchu walk w październiku 2023 r. wojska izraelskie nakazały Palestyńczykom opuszczenie północy. Na południe Strefy Gazy uciekło wówczas według różnych szacunków od 700 tys. do miliona osób.

Kilkaset tysięcy mieszkańców wciąż pozostawało na północy, mimo kolejnych izraelskich ofensyw, którym towarzyszyły nakazy ewakuacji cywilów na południe. Na północy Strefy Gazy toczyły się najcięższe walki, izraelskie ataki spowodowały tam też największe zniszczenia.
Izrael zezwolił Palestyńczykom na powrót na północ Strefy Gazy w poniedziałek rano, po kilkudniowym opóźnieniu wynikającym ze sporów z Hamasem o realizację warunków rozejmu.

Pomoc humanitarna w Strefie Gazy 

Umowa o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem określa, że każdego dnia pierwszej fazy porozumienia, czyli w ciągu sześciu tygodni, do Strefy Gazy powinno wjeżdżać co najmniej 600 ciężarówek z pomocą, w tym 50 - z paliwem. Połowa transportu ma być dostarczona do północnej części Strefy Gazy.

- Dostęp do pomocy humanitarnej zależy od tego, jakie będą losy zawieszenia broni, które weszło w życie dziewięć dni temu. Wtedy po raz pierwszy faktycznie ruszyły te ciężarówki z pomocą - mówi na antenie Jedynki Magdalena Foremska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - Tylko ciągły, nieutrudniony dostęp dla pomocy humanitarnej będzie gwarantował, że Strefa Gazy przestanie być strefą śmierci, którą jest już od kilkunastu miesięcy - zwraca uwagę. 

Ogromne potrzeby dla uchodźców 

Według władz lokalnych w wojnie zginęło ponad 47 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, zniszczone zostały instytucje, budynki.

- Jest cała masa potrzeb, przede wszystkim leki, szczepionki, materiały budowlane, które mogą zapewnić ludziom jakiekolwiek schronienia - mówi gościni Jedynki. 

Obowiązująca od 19 stycznia pierwsza faza zawieszenia broni zakłada m.in. stopniowe wycofywanie się izraelskich żołnierzy, powrót Gazańczyków do swoich miejscowości i wymianę porwanych przez Hamas zakładników na Palestyńczyków osadzonych w izraelskich więzieniach. W przyszły wtorek mają się zacząć negocjacje nad trwałym rozejmem.


POSŁUCHAJ

42:48

Uchodźcy wracają na północ Gazy. Ekspertka: potrzeby humanitarne są ogromne

 

Czytaj też:

Ponadto w audycji: 

- Prezentacje priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE przed komisjami PE. 

- Luksemburg - Sąd Najwyższy UE rozpatruje apelację Google od kary za Androida o wartości ponad 4 miliardów euro - cd. wojny gigantów amerykańskich z UE, tym razem ze wsparciem administracji Trumpa. Gość: Wojciech Brzeziński z Tygodnika Powszechnego.

- Eskalacja napięcia w Kongu - rebelianci z M23 (ruchu 23 marca) zajęli miasto Goma. 

- Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosi przemówienie w Luwrze - ma się odnieść do doniesień dotyczących złego stanu muzeum. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Data emisji: 28.01.2025

Godzina emisji: 17.10

IAR/ans/kor

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.