Duże zmiany na rynku pracy. Pełczyńska-Nałęcz: nowe regulacje są dla tych, którzy czują się pokrzywdzeni

Data publikacji: 29.01.2025 09:00
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2025 10:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rząd negocjuje z Brukselą warunki KPO. Zmiany mają zaowocować m.in. ułatwieniami w przechodzeniu na umowę o pracę z umów cywilnoprawnych. - Nowe regulacje są przede wszystkim dla tych, którzy czują się krzywdzeni i twierdzą, że obowiązujące prawo nie jest wobec nich stosowane - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. 

Rząd zaprezentował plany drugiej rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Jej celem jest wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy oraz lepsza ochrona pracowników. Nowe przepisy mają przełożyć się na konkretne rozwiązania, w tym na łatwiejsze przechodzenie na umowę o pracę z umów cywilnoprawnych.

Ułatwienia na rynku pracy. Wzmocnienie PIP

- Przede wszystkim zamieniamy reformę, która została zaplanowana przez naszych poprzedników, czyli pełne oskładkowanie umów. Decyzją pana premiera nie będzie ona realizowana. Zamieniamy ją na reformę, która jest częścią umowy koalicyjnej. To wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

POSŁUCHAJ

22:13

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz gościem Grzegorza Osieckiego (Sygnały Dnia)

Ministra funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że chodzi o to, aby PIP "mogła skutecznie egzekwować prawo, które w Polsce jest i zamieniać umowy na właściwe, zgodne z prawem, jeżeli takie umowy są niewłaściwe". - To główna zmiana. Ale jest tam także korzystna zmiana o naliczaniu stażu osobom, które miały umowy cywilnoprawne, w sposób bardziej korzystny. To jest to, co kładziemy Brukseli na stół, do rozmowy. Kolejną istotną zmianą jest zwiększenie o miliard środków na fundusz energetyki - zaznaczyła rozmówczyni radiowej Jedynki. 

Zmiany na rynku pracy. "Dla tych, którzy czują się skrzywdzeni"

Jak dodała, wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy nie jest wymierzone w pracodawców. Jej zdaniem planowane zmiany są korzystne i dla przedsiębiorców, i dla pracowników. - Chodzi o egzekwowanie prawa, które już jest, a nie o nękanie pracodawców. Zatem pracodawcy, którzy się stosują do obowiązującego prawa - oby takich było jak najwięcej - absolutnie nie będą mieli żadnego problemu. Nie chodzi o zwiększenie liczby kontroli czy utrudnianie pracy przedsiębiorcom - wyjaśniała ministra. 

Podkreśliła również, że "nie będzie takiej sytuacji, że pracownik jest usatysfakcjonowany stosunkiem pracy i nagle wkracza inspektor i coś zaczyna zmieniać". - Nowe regulacje są przede wszystkim dla tych, którzy czują się krzywdzeni: uważają, że obowiązujące prawo nie jest wobec nich stosowane - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Osiecki
Gość: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (ministra funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 29.01.2025
Godzina emisji: 8.15

Źródło: PR1/bartos/kor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.