Światowy Dzień Radia to święto obchodzone od 2012 roku, proklamowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku.
Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Zwraca uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.
W 2025 roku Światowy Dzień Radia obchodzimy pod hasłem "Radio i zmiany klimatu" (ang. Radio and Climate Change).
Światowy Dzień Radia w radiowej Jedynce
Z okazji Światowego Dnia Radia o początkach tego wynalazku rozmawialiśmy w audycji "Cztery pory roku" między godz. 9.00 a 12.00 (audycję poprowadziła Sława Bieńczycka). Zanim mogliśmy usłyszeć pierwszą audycję radiową, liczni naukowcy i inżynierowie spędzili bardzo dużo czasu nad opracowaniem wszystkich niezbędnych technologii. Opowiedział o tym Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki.
W audycji "Eureka" - w godz. 19.00-20.00; prowadził Artur Wolski - przypomnieliśmy, że to jest wyjątkowy Światowy Dzień Radia dla Polskiego Radia. Publiczny nadawca świętuje w 2025 roku sto lat swego istnienia.
Jakie mamy plany na przyszłość związane z rozwojem nowych technologii i informatyki w celu zapewnienia naszym słuchaczom jak najlepszego odbioru? Jakie możliwości stwarza radio cyfrowe? Na te pytania odpowiedzieli w audycji Tomasz Żakowicz - zastępca Dyrektora Biura Informatyki i Technologii PR, Marek Walczyk - specjalista systemów nadawczych oraz Krzysztof Sagan, realizator, fizyk.
kk
Światowy Dzień Radia w radiowej Jedynce. "Radio to towarzysz, przyjaciel" - Jedynka - polskieradio.pl